Lenyűgöző felvételek az Artemis II napfogyatkozásáról

Az Artemis II asztronautái olyan szögből örökítették meg a napfogyatkozást, ahogy ember még sosem látta.

Kévés Bence Mihály
Olvasási idő 3 perc
Forrás: NASA
Google Logo Itt állíthatod be, hogy a Google keresőben elsők között szerepeljen a Wide Screen

Az Artemis II küldetés asztronautái nem mindennapi látványban részesültek a világűr mélyén végrehajtott utazásuk során. A legénység tagjai egy teljes napfogyatkozást figyelhettek meg közvetlen közelről, miközben az Orion kapszula fedélzetén tartózkodtak. A Hold egy tökéletes, sötét korongként jelent meg előttük, amelyet a Nap misztikus koronája vett körbe. A felvételek minősége annyira éles és tiszta, hogy elsőre szinte hihetetlennek tűnnek a földi szem számára. Ez a különleges perspektíva rávilágít arra, mennyivel másabb a kozmosz arca, ha elhagyjuk a földi légkör oltalmazó burkát. Ebben a cikkben megmutatjuk, milyen szürreális élményben volt részük a küldetés résztvevőinek.

Kristálytiszta látvány a sötétségben

A közzétett fotókon a Hold élei meglepően élesnek, ugyanakkor természetesen egyenetlennek tűnnek, miközben a háttérben fényes csillagok pettyezik a mélyfekete űrt. Az Orion kapszula ablakaiból nézve a jelenség sokkal intenzívebb élményt nyújtott, mint amit a Földről valaha is tapasztalhattunk. Mivel az űrben nincs légkör, amely megtörné vagy elmosná a fényt, a Nap koronája – a csillagunk külső légköre – fátyolosan és tisztán bukkant elő a Hold takarásából. A kutatók és a rajongók egyaránt ámulattal figyelik a felvételeket, hiszen ezek a képek nemcsak esztétikailag lenyűgözőek, hanem tudományos szempontból is értékes részleteket tárnak fel az égitestekről.

Facebook Logo Kövess minket Facebookon is!

Egy másik, a NASA által megosztott fotó a Földet ábrázolja, amint éppen árnyékba burkolózva nyugszik le a Hold horizontja mögött. Ez a kép tudatosan idézi meg a közel hat évtizeddel ezelőtti, híres „Földkelte” (Earthrise) fotót, amelyet az Apollo 8 asztronautái készítettek. A különbség most az, hogy a bolygónk egy részét sötétség borította a napfogyatkozás miatt, ami még drámaibbá tette az összhatást. Az asztronauták éppen a Holdon túl tartózkodtak, amikor a jelenség bekövetkezett, így egy egészen egyedi szögből szemlélhették az égitestek táncát. Ez a látvány emlékeztet minket arra, milyen aprók is vagyunk a hatalmas világmindenségben, és mekkora technológiai fejlődésen mentünk keresztül az első holdutazások óta.

Amikor nincsenek szavak a látványra

A földi megfigyelőkkel ellentétben, akiknek csupán néhány percnyi sötétség jut, az Artemis II legénysége csaknem egy teljes órán át élvezhette a teljességet. A világűrben a látvány annyira lenyűgözte a résztvevőket, hogy Reid Wiseman parancsnok alig talált szavakat, amikor a NASA irányítóközpontjával beszélt.

Egyszerűen leírhatatlan. Nem számít, mióta nézzük, az agyunk képtelen feldolgozni ezt a képet, ami itt van előttünk. Abszolút látványos, szürreális… nincsenek rá jelzők. Újakat kellene kitalálnom, mert tényleg nincsenek szavak arra, amit itt az ablakon keresztül látunk.

Reid Wiseman

Ez a vallomás hűen tükrözi azt az érzelmi és szellemi hatást, amit a mélyűr felfedezése gyakorol az emberre. Az asztronauták tapasztalatai és fotói segítenek abban, hogy mi is egy kicsit közelebb érezhessük magunkat a csillagokhoz, miközben a tudomány újabb és újabb határokat döntöget.

CÍMKÉK:
Cikk megosztás
×

Csatlakozz a Közösségünkhöz!

Szeretnél elsőként értesülni a legfrissebb hírekről? Csatlakozz Discord szerverünkhöz, és beszélgess a többi olvasóval!

Csatlakozás a Discordhoz Köszönöm, nem