A végtelenbe és tovább: Történelmi rekordot döntött az Artemis II legénysége

Az Artemis II űrhajósai minden eddigi embernél messzebb jutottak a Földtől a világűrben.

Kévés Bence Mihály
Olvasási idő 3 perc
Forrás: NASA
Google Logo Itt állíthatod be, hogy a Google keresőben elsők között szerepeljen a Wide Screen

Az Artemis II küldetése magyar idő szerint kedd éjjel egy egészen elképesztő mérföldkőhöz érkezett a csillagok között. A legénységnek sikerült megdöntenie az Apollo 13 több mint fél évszázada felállított távolsági rekordját, így mostantól ők az abszolút csúcstartók. Az asztronauták több mint 248 655 mérföldre távolodtak el otthonunktól, amivel új fejezetet nyitottak az emberiség űrtörténelmében. Ezt a különleges pillanatot nem látványos külsőségekkel, hanem egy megható szertartással ünnepelték meg a Hold körüli pályán. A történelmi tettet követően a négy űrhajós egymást átölelve emlékezett meg az út jelentőségéről.

Több mint fél évszázados csúcs dőlt meg

Kedden éjjel, alig néhány perccel éjfél után az Artemis II legénysége átlépte azt a láthatatlan határt, amelyet 56 évvel ezelőtt a szerencsétlenül járt Apollo 13 misszió állított fel. Eddig senki nem merészkedett ilyen messzire a Földtől, mint a mostani csapat. A rekorddöntés pillanatában az űrhajósok távolabb voltak szülőbolygónktól, mint előttük bármelyik ember a történelem során. Ahelyett azonban, hogy csak a számokra koncentráltak volna, a legénység úgy döntött, hogy ezt az alkalmat két holdbéli kráter elnevezésének szenteli.

Facebook Logo Kövess minket Facebookon is!

Az asztronauták két kráternek javasoltak nevet a Hold felszínén. Az elsőt saját űrhajójuk után Integritynek (Integritás) keresztelték el, a második névválasztás azonban sokkal személyesebb és szívbe markolóbb volt. Jeremy Hansen küldetésfelelős a NASA élő közvetítése során osztotta meg a nézőkkel a döntés hátterét. „Néhány évvel ezelőtt elindultunk ezen az úton ezzel a szoros asztronauta-családdal, és közben elvesztettünk egy szerettünket” – mondta Hansen, utalva a közösségüket ért tragédiára. „Carrollnak hívták, ő volt Reid felesége, valamint Katie és Ellie édesanyja.”

Hansen egy olyan krátert választott ki a megemlékezéshez, amely szinte ragyog a Hold felszínén. „Ez egy fénylő pont a Holdon, és szeretnénk Carrollnak nevezni” – jelentette be a küldetésfelelős. Amint a névadás elhangzott, a legénység tagjai az Integrity fedélzetén szorosan összeölelkeztek, osztozva társuk, Reid Wiseman parancsnok fájdalmában és büszkeségében.

Egy fénylő pont a sötétségben

A gesztus hátterében egy szomorú sors áll: Carroll Wiseman, a parancsnok felesége 2020-ban, mindössze 46 évesen hunyt el, miután szervezete feladta a harcot a rák elleni küzdelemben. Azzal, hogy az Artemis II csapata róla nevezte el az égitest egyik legfényesebb pontját, nemcsak egy rekordot állítottak fel, hanem emléket állítottak egy olyan asszonynak is, aki közvetve részese volt az asztronauták hosszú felkészülésének. Így miközben a világ a technológiai sikert ünnepli, a Hold felszínén mostantól egy apró fényfolt őrzi az emberi szeretet és az összetartozás emlékét.

Artemis II
Forrás: NASA
CÍMKÉK:
Cikk megosztás
×

Csatlakozz a Közösségünkhöz!

Szeretnél elsőként értesülni a legfrissebb hírekről? Csatlakozz Discord szerverünkhöz, és beszélgess a többi olvasóval!

Csatlakozás a Discordhoz Köszönöm, nem