Több féle színű fénykard létezik, de mit jelentenek a különböző színek?
Figyelem! A cikkben SPOILER olvasható.
A jedi-lovagok fegyvere. Nem olyan otromba, mint a lézerpuska. Elegáns fegyver, jobb napokra való. A Jedik emberöltők ezrein át a béke s az igazság őrei voltak a Köztársaságban. Még a sötét idők, a Birodalom előtt. A harcosok a hivatalos kánonban többféle színű fénykardot is készítettek, a kéktől, a zöldtől egészen a lila színű pengéig, de ha láttad a Skywalker korát, akkor tudhatod, hogy Reynek nemcsak új fegyvere lett, sárga pengét kapott a fegyver.
Lássuk hát, hogy mit jelentenek a különböző színű fénykardok
Mit jelentenek a fénykard színei és a kyber kristályok
Először is, egy gyors áttekintés: A fénykard pengéjének színét a benne lévő kyber kristály határozza meg. Fontos dolog, hogy a szín jelent valamit, kezdjük is a klasszikusokkal, a kék, a zöld és a piros színű pengékkel.
A kék pengét a Jedi őrzők használták. Ezek olyan harcosok voltak, akik arra fókuszáltak, hogy az Erőt fizikai és taktikai célokra használják. Közéjük sorolható Obi-Wan Kenobi, Anakin Skywalker és a geonázisi csatában elesettek fele.
Zöld pengéjű fénykardot a jedi konzulátusok használtak, akik amolyan gondolkodók, akik idejük nagy részében az Erő rejtélyén töprengtek, hogy hogyan győzhetik le a Sötét oldalt. Ilyen jedi volt Yoda mester, Qui-Gon Jinn és Luke Skywalker is.
A piros penge természetesen a Sith-eket képviseli. Mikor egy jedi letér az útról, átáll a Sötét oldalra, akkor a fénykardban lévő kyber kristály „vérezni” kezd, ettől válik piros színűvé a penge. Egytől-egyig minden Sötét oldalt választó Erő-használó pengéje piros színűre változik.
Mit jelent Rey sárga színű fénykardja?
És akkor vannak a sárga pengéjű fénykardok. A Skywalker kora végén Rey bekapcsolja új, sárga színű fénykardját, amit látszólag abból a botszerű tárgyból épített, amit három részen keresztül magánál tartott. A kérdés csak az, hogy mit jelent a sárga penge. Nos, sárga fénykardot a jedi őrszemek használták, az Erő-használók a tudás és a hatalom tökéletes keverékével a Jedi Templom halálos őrei voltak. Általában ezek az őrök összehajtható, dupla és sárga színű pengéjű fénykardot viseltek, akárcsak Rey a film végén. Ugyanakkor a Star Wars Episode I: Jedi Power Battles videojátékot nem tartják számon a kánonban, de Plo Koon jedimester is sárga fénykardot viselt benne. Valószínűleg filmben nem látjuk már Reyt fénykarddal, de egészen biztosan sok olyan könyvet, animációs sorozatot és videojátékot készítenek majd, ami folytatja történetét.
A narancs egy nagyon különös fénykard szín, amit a Jedi kánon egyik fejezetében sem használtak, kivéve a most megjelenő Star Wars Jedi: Fallen Order videojátékban. A Wookieepedia szerint a narancs az erős Erő-használók színe. A klónok háborúja animációs sorozatban Savage Opress, Darth Maul testvére pont ilyen vöröses-narancssárgás fénykardot forgatott.
A lila pengét a jedik képzett harcosai forgattak, akik elég tapasztaltak ahhoz, hogy pengeélen táncoljanak az Erő fényes és sötét oldalán. A legjelentősebb harcos, aki lila fénykardot viselt minden bizonnyal Mace Windu mester, aki a Jedi Rend számára szintén tiltott harcstílust alkalmazott, mert a Sötét oldal elemeire támaszkodott, hogy fokozni tudja kegyetlenségét.
És akkor a The Mandalorian-sorozat miatt beszéljünk kicsit a sötét szablyáról. A mandalóiaiak elloptak egy ősi fekete színű szablyát a Jedi Templomból. Bármennyire is furán hangzik, a mandalór nem egy népcsoport neve, hanem egy életfilozófia – ahogy azt megtudtuk a The Mandalorian-sorozatból. A mandalóriak ősi vezetőjét Mand’alor-nak nevezték, innen kapták a mandalór elnevezést is.
A fekete pengének a párja a fehér penge, amit a Star Wars kánonban csak egyetlen egy személy használt eddig: Ahsoka Tano. Mikor a felnőtt Ahsoka visszatér a Star Wars: Lázadók című animációs sorozatban, két fehér színű, ívelt fénykardot forgat. Ahsoka a kyber kristályokat a Hatodik testvér néven bemutatott inkvizítortól vette el, miután legyőzte őt, majd az Erő segítségével megtisztította a kristályokat, amik ezután a vörös színből fehérre váltottak. A szín arra is utal, hogy Ahsoka egyik oldalt sem képviseli, szabad akarata van, nem jedi, de nem is Sith.
Szólj hozzá!