Film esetében az előzetes nagyon fontos szerepet tölt be, azonban jó trailert nagyon nehéz készíteni. Nem is megy mindenkinek.
Az előzetesek nagyon fontos szerepet töltenek be a marketingben, hosszúságuk nagyságrendileg két perc szokott lenni, de éppen az elmúlt hetekben láttunk példát arra, hogy nem ritka az akár öt perces gigatrailer sem az Aquaman-filmnél. A különféle videómegosztó portáloknak köszönhetően az előzeteseknek még nagyobb szerepük lett, és már nem csak arra használják a stúdiók, hogy meggyőzzék a nézőket, hanem valamilyen szinten bevételi források is lettek, hiszen a több tíz- vagy akár százmilliós nézettségű trailerek sok millió hasznot hoznak konyhára. De nagyon óvatosan kell bánni az előzetesekkel, mert sokszor láttunk példát arra, hogy egy-egy trailer káros volt a bemutatott filmre, hiszen olyan lényegi információk derültek ki a trailerből, ami elrontotta a filmélményt. A Solo: Egy Star Wars-történet esetén pedig annyira későn mutatták be a trailert, hogy a film vesztét eredményezte, de Russo testvérek és J.J. Abrams legendásan jó előzeteseket készítenek.
Alan Taylor és a Terminátor: Genisys
Elképesztően sok probléma merült fel a Terminátor: Genisys forgatása alatt. A legnagyobb problémát az jelentette, hogy még maguk a szereplők sem szerettek a projekten dolgozni, nem volt elég pénz a munkára, végső soron a kritikusok verték be a szöget a koporsóba. De a kiadott előzetesek sem azt a célt szolgálták, hogy be kellene ülnünk a filmre, hiszen több csavart is elárult és a poénokat is lelőtte. Már az első előzetesből kiderült, hogy ki lesz a főellenség, azaz John Connor a franchise hőséből gonosztevőt csináltak – alapvető hiba -, érthető módon Alan Taylor rendező nem volt boldog az előzetes után: „Azzal a szándékkal forgattam azokat a jeleneteket, hogy senki sem tudhatja meg.” Kissé ironikus, de egy hasonló bakiba estek az első Terminátor filmnél is, az első trailer is beszédesebbre sikerült. Egy lecke, ha a jövőben Terminátor-filmet szeretnél nézni, hagyd ki az előzeteseket.
Matthew Vaughn és a Kingsman: Az aranykör
A rendező és a stúdió a tutiba nyúlt a Kinsgman franchisezal, bombasikert könyvelt a Kingsman: A titkos nemzet, a folytatás ezek után nem volt kérdés. Az aranykör folytatás is egész jól teljesített a rajongók és kritikusok között, mindazonáltal itt sem ment minden gördülékenyen. Egy nagy probléma adódott a marketinggel, pedig még az előzetest is egészen jól összerakták, nagyszerű zenéket hallottunk, de mi volt a probléma akkor? Éppen az, hogy mindent elénekeltek az előzetesben, így tudtuk meg, hogy Colin Firth karaktere, Harry Hart is visszatér a második részben miután megölték az első felvonásban. Vaughn meglepetésnek szánta volna a jelenetet, ehhez képest már a bemutató előtt világossá vált. „Kértem a stúdiót, hogy ne fedjék fel, mert első felbukkanása az egész történet erejét adta volna és ha nem ismered azt a részt, akkor a teljes közönség elájult volna.” Ezek mellett Vaughn több kreatív beleszólást szeretett volna a marketingbe, de a stúdió nem engedte neki, de majd a következő filmnél, hiszen már bejelentették a Kingsman harmadik részét.
Colin Trevorrow és a Jurassic World és a Jurassic World: Bukott birodalom
A Jurassic Park franchise megújítása hatalmas siker volt 2015-ben, azóta pedig már elkészült a második rész, ami hozta az első rész sikerét, így jöhet a trilógia befejező része 2021-ben. Trevorrow, aki az első részt fényképezte, elárulta, gondja volt a marketinggel. Trevorrow egyetértett Joss Whedonnel, miszerint egy klip szexuális szimbólumként jelent meg a filmből, de azért sem volt boldog, hogy felfedték Chris Pratt motoros jelenetét a raptorok társaságában. A direktor úgy fogalmazott, „csak annyit mutassunk egy filmből, hogy bármit értenénk belőle és a mozi ezek után is kihívást jelentsen a közönségnek.” Bár Trevorrow csak íróként tért vissza a folytatásra, de a Bukott birodalom előzetese sem nyerte el tetszését, hiszen a direktor szerint azok rámutattak a film cselekményére. Ugyan frusztrált volt ettől a rendező, de elárulta, hogy az előzeteseknek csak nagyon, nagyon kis százalékát kell megnézni, és a maradékot egyben kell megnézni.
Ők lettek volna azok a rendezők, akik beismerték a hibákat és tudtak róluk, bár ez a bevételi mutatókon nem mutatkozott meg. A Jurassic World első és második része is bőven túlszárnyalta az 1 milliárd dollárt, a Kingsman-filmek is jól teljesítettek, azonban ez nem mondható el a Terminátor: Genisysről, ami után James Cameron kukába dobta valamennyi folytatást és Tim Millerrel közösen egy új trilógián dolgoznak.
Szólj hozzá!