Sorozatkritikák

Sólyomszem 1. évad kritika

A leghétköznapi bosszúálló is megkapta a nem hétköznapi sorozatát.

426
Sólyomszem

A Netflix éra utáni Marvel sorozatok eddig egy irányba mutattak, a Bosszúállók-filmeknek azok a népszerű mellékszereplői kaptak saját szériát, akiknek saját filmre „nem futotta”. Emellett látványosan építik a Tony Stark, Steve Rogers éra utáni szupercsapatot, mind az új Bosszúállók gárdát, mind az Ifjú Bosszúállók csapatát. És minden egyes sorozatba megpróbálnak egy-egy olyan elemet beemelni, ami megkülönbözteti a többi Marvel Disney+-os projekttől.

A WandaVision a sitcom műfajparódiával emelkedett ki (legalábbis az évad első felében), A Sólyom és a Tél Katonája aktuálpolitikai kérdéseket feszegetett (többek közt), a Loki az idővonalak közti utazásba csomagolta az identitásról és a szabad akaratról való elmélkedést. A Sólyomszemnek, pont mint a karakternek, úgy tűnhet, nincs ilyen szuperképessége. Mégis sikerül belecsempészni egy kicsit a hős és hírességkultuszról, egy kicsit arról, mitől lesz valaki hős.

Sólyomszem

Emellett a sorozat főtémája a többi új Marvel sorozathoz hasonlóan a gyász és a traumák feldolgozása. Mert hősünk, Clint Barton (Jeremy Renner) küzd a múltjával, a sok bűnnel, amit elkövetett. Még S.H.I.E.L.D. ügynökként is gyilkolt, aztán eltűnt a családja a csettintéskor és utána Roninként gyilkolta le a világ alvilágának jó részét. De legjobban talán az kísérti, hogy Fekete Özvegy őhelyette halt meg a Végjáték során. A több évnyi hősködés nem csak a lelkét, de a testét is megtörte. Az sok küzdelemben elvesztette a hallását, és hallókészülékkel éli az életét, karácsonyozik a gyerekeivel New Yorkban, amikor a Ronin ruha előkerül és ő a nyomába ered.

A Ronin ruha alatt pedig a show egyértelmű aduásza van, Kate Bishop (Hailee Steinfeld), akire minden jelenetben figyelni kell, szerethető és szórakoztató az alakítás, nagyon jól kiegészíti Renner komorabb, megtörtebb alakítását. A rutinróka és az lelkes újonc egy nagyon hálás párosítás filmben és képregényben is, itt is nagyon működik.

Sólyomszem

A mellékszereplők közül, akit ki kell emelni Vera Farmiga, mint Kate Bishop anyja, aki lassan évtizedek óta van ebben a megbízhatatlan, valamit rejtegető nő skatulyában, itt is hibátlanul megold mindent. Tony Dalton Jack szerepében elképesztően szórakoztatóan ripacskodik, de aki egyértelműen kiemelkedik az Florence Pugh, mint Yelena Belova, aki a limitált játékidő ellenére, a lehető legfényesebben csillog. Minden perce, másodperce arany, nemcsak azért mert természetesen vicces és elképesztően szerethető, hanem mert a komoly pillanatban, meg rögtön tud váltani. Régen volt olyan friss Marvel karakter, aki ilyen gyorsan, ilyen szervesen be tudott illeszkedni a Marvel Moziverzumba. Már a Fekete Özvegy című szólófilmnél is azt éreztem, mintha már ezer éve ismerném a karaktert. Erre csak a legnagyobb színészek képesek, Pugh előtt nagyon fényes jövő áll.

A nagy ember, a nagy visszatérő karakter Wilson Fisk, Vezérje is végre valahára megérkezett, Vincent D’Onofrio továbbra is zseniálisan játssza, minden pillanatban rá kell figyelni, ha képernyőn van. De nagy csavarnak tartogatták a készítők, és nem sült akkorát. Nincs akkora gravitasa a karakternek, nem érezzük azt a fenyegetést, amit a Fenegyerek szériában, minden percben jelentett. Kicsit felvizezettnek érezni, aki nem látta a viszályát Matt Murdockkal, el sem tudja képzelni milyen veszedelmes ez a karakter igazából. Sokkal jobb lett volna, ha a sorozat elejétől láthatjuk a Vezért, és nem csak ilyen keveset szerepel.

Sólyomszem

Mert ellenfelek oldalán azért sovány ez a sorozat. Echo szerepében Alaqua Cox tökéletes casting és nagyon jó a jelenléte, de láthatóan sok jelenetét kivágták, mintha egy egész mellékszála hiányozna a karakternek. Így sérül a karakter, úgy tűnik csak azért került bele, hogy a saját sorozata előtt is bemutatkozzon valahol. Kazi Kazimierczak (Fra Fre akakításában) sajnos fele annyira se bolond, vagy emlékezetes, mint a képregényben, nem hagy túl mély nyomot a jelenléte.

Ahogy összeségében az egész sorozat se. Nem bonyolult a központi rejtély, nincs túl magas tét, de a legrosszabb, amit elmondhatunk róla, hogy nem innovatív (nem úgy, mint Matt Fraction, David Aja eredeti Sólyomszem képregénysorozata, amire rengeteg utalás van). Egyébként a sorozat szerethető, kedves, aranyos, jók az akciójelenetek és abszolút kiváló szórakozás. Nem markol sokat, és azt többé, kevésbé vállalja. Ha a Marvel filmjei, sorozatai gyorskaják, akkor a Sólyomszem az egyik legfinomabb burger a választékból. Egy megbízható, kellemes, nem túl különleges darab, ami tudja a helyét és a szerepét. Pont, mint Clint Barton. Mert egyet nem lehet elvenni Sólyomszemtől: ő a legbátrabb és legnormálisabb bosszúálló. Ezért igazából bármennyi évadot megérdemelne a karakter. Aki szereti a Marvelt, szereti kisebb léptékű szuperhősködést, vagy csak még egy kicsit átakarja élni a karácsonyi hangulatot, az semmiképpen se hagyja ki.

Szerző

Mióta az eszemet tudom mozgóképpel kelek és fekszem. Közösségi média felületünket kezelem és kritikákat írok általában filmekről.

Szólj hozzá!

Budapest Comic Con

Közelgő események

Még több a témában...