A 2025-ös tokiói Star Wars Celebrationön mutatták be a Star Wars Zero Company című játékot, mely egy vadiúj körökre osztott taktikai klónháborús cím lesz. A játékot fejlesztő Bit Reactor csapata most hosszú csönd után végre részletesen beszélt a játékmenetről, a mechanikákról, a harcrendszerről és a csapattagok fontosságáról. A fejlesztők elmondása szerint az új Star Wars-játékot olyan címek inspirálták, mint az XCOM, a Mass Effect vagy a Baldur’s Gate 3.
XCOM-tól Star Warsig
A PC Gamer szerzője kapott lehetőséget, hogy találkozhasson a Bit Reactor fejlesztőivel és pár órára kipróbálhassa a Star Wars Zero Companyt. A terjengős cikk szerint az új Star Wars-játék elsősorban azXCOM-ból inspirálódig, hiszen a frissen létrejött stúdió zöme korábban a Firaxisnál dolgozott. Az alapító és játékrendező Greg Foertsch annak idején felkereste a Respawn vezetőjét, a nemrég elhunyt Vince Zampellát, akit érdekelte az új játék ötlete és mivel a Respawn már jó kapcsolatban volt a Lucasfilmmel a Star Wars Jedi: Fallen Order és a Star Wars Jedi: Survivor nyomán, így könnyen létrejött a projekt.
A fejlesztés nagyját a Bit Reactor végezte, de tanácsadóként segítette őket a Respawn és a Lucasfilm, a kiadást pedig az EA vállalta. Foertsch elmondása szerint ők mindig is a stratégiai, taktikai műfajban akartak alkotni és ennek a szellemiségében álltak neki a Zero Companynek. Szinte minden az XCOM-ot fogja idézni, csak sokkal nagyobb, modernebb és egy prémium játék képében. A játékmenet alapvetően egy 4 fős csapat dinamikájára épül. A játékos által irányított Hawks fix szereplő, de rajta kívül bárkit bevehetünk a csapatba.
A XCOM-hoz hasonlóan a küldetések és főként a mellékküldetések hangsúlyosak. Nincsenek egykaptafa missziók, minden mellékküldetés egyedileg megtervezett és sokat tesz hozzá a történethez. A történet a klónok háborúja idején játszódik, csapatunk a Köztársaság oldalán van és különböző fedett missziókat, szabotázs akciókat kell végrehajtanunk a szeparatisták ellen. A csapattagok különböző klasszokba tartoznak, mint Assault, Heavy, Sharpshooter, Scoundrel, Soldier, Gunslinger, Scout, vagy Medic. Az asztromek klassz az értelemszerűen csak a droidoknak érhetők el, de van itt klónkatona, mesterlövész, jedi padawan vagy mandalóri harcos is.
A küldetéseket egy hatalmas, galaxis holotérképen vehetjük fel és indíthatjuk. Ez a menedzsment lehetővé teszi, hogy megtervezzük a küldetéseket. Minél több hírszerzésünk van, annál több infóval tudunk neki látni az akcióknak.
Csapatdinamika Mass Effect és Baldur’s Gate 3 módra
A Zero Company legfontosabb eleme a csapatunk. A játékos által irányított Hawks teljesen testreszabható, neme, hangja és kinézete szerint. Amikor őt irányítjuk és csak mászkálunk, akkor külső (TPS) nézetben vagyunk, amikor harcra kerül sor a játék átvált izometrikus nézetbe és körökre osztott módba, pont, mint a Baldur’s Gate 3-ban. Hawks sok tekintetben hasonló a Marvel’s Midnight Suns főhőséhez, melyet szintén a Firaxis fejlesztett.
A csapattagokat mi válogathatjuk össze, illetve toborozhatunk is újakat. A tagok közötti dinamika és viszony meghatározó, egyesek között komoly ellentétek is feszülnek. Pl. a klónkatona Trick és az umbarai mesterlövész Luco Bronc nem szívlelik egymást, hiszen A klónok háborúja sorozatból tudjuk, micsoda véres gerillaharc volt az Umbarán. De egy jedi és egy mandalóri is ősi ellenségek tudnak lenni. Ez a fajta ellentét és civakodás rányomhatja a bélyegét a küldetésekre, nagyjából olyan viszonyt eredményezve, mint a Mass Effectben Legion és Tali vagy a Baldur’s Gate 3-ban Shadowheart és Lae’zel közti vérre menő, akár halálig is tartó viszály. A játékosnak kell ilyenkor közbelépni és elsimítani ezeket, különben a küldetést is bukhatjuk.
A másik fontos elem, hogy ha a társunk meghal egy küldetésben az végzetes halált jelent és nem tudjuk feltámasztani őt. Hawks nem halhat meg, de bármelyik gép által irányított társ igen. Persze ha sérülést kap, még gyógyíthatjuk, de ha nem sikerül akkor ennyi volt, társunk elesik, a játék pedig megy tovább. Akárcsak az XCOM és Baldur’s Gate 3 játékokban. Ilyen módon a taktikázás, előre megfontolt tervezés létfontosságú és nem lesz két ugyanolyan végigjátszása sem a Zero Company-nek. A Star Wars kánon szempontból ez necces, mivel ez a fajta szabadság és a játékostól függő narratíva az RPG-ket idézi (igaz ez a játék nem RPG), de ez könnyen feloldható azzal, ha a Lucasfilm a játék mellé kiad egy regényt mondjuk és abban leírtak számítanak kánonnak. Láttuk már ilyet sokszor.
A Star Wars Zero Company így egy nagyon ígéretes és egyedi taktikai játéknak ígérkezik, melyhez hasonlót még nem láttunk a messzi-messzi galaxisban. Mind az XCOM szerű játékmenet, mind a klónháború téma nagyon izgalmassá teszi és úgy tűnik, hogy egy értő csapat munkájával van dolgunk. Pontos megjelenési dátumunk még nincsen, de a Star Wars Zero Company valamikor 2026-ban érkezik PC-n, PS5-ön és Xbox Series X/S-en.



Supergirl (2026) • (12) • amerikai kaland-sci-fi, 110 perc – Bemutató ideje: június 25.









