A Microsoft hivatalos közleményben erősítette meg, hogy az XBOX konzolok árai világszerte jelentős mértékben – modelltől függően 100 vagy akár 150 dollárral – növekedni fognak, miközben a legnagyobb, 2 TB-os modellt teljesen kivonják a forgalomból. A techóriás a globális alkatrész- és memóriahiánnyal indokolja a lépést, amely az iparági elemzők szerint a mesterséges intelligencia (AI) iránti elképesztő hardverkereslet közvetett következménye. A 2026. augusztus 1-jén életbe lépő árváltozások miatt az egykor megfizethető, belépő szintű gépként reklámozott Xbox Series S mostanra annyiba fog kerülni, mint amennyiért a csúcsmodell Xbox Series X debütált a generáció kezdetén.
Brutális áremelési hullám söpör végig az XBOX palettáján
A mostani bejelentés különösen fájdalmas a játékosok számára, hiszen a Microsoft 2025 folyamán már kétszer is megemelte a hardverek árát a makrogazdasági környezetre hivatkozva, ám a mostani drágulás mértéke több mint duplája a korábbiaknak. A 2 TB-os tárhellyel szerelt csúcsmodell teljesen eltűnik a boltok polcairól, a megmaradt verziók árai pedig az alábbiak szerint alakulnak az amerikai piacon augusztus 1-től:
- Xbox Series X 1TB (lemezes változat): $799.99
- Xbox Series X 1TB Digital (lemezmeghajtó nélkül): $749.99
- Xbox Series S 1TB: $599.99
- Xbox Series S 512GB: $499.99
A Microsoft az Xbox Wire blogon megosztott bejegyzésében tiszta vizet öntött a pohárba: a háttértárak és a memóriachipek beszerzési árai az utóbbi időben drasztikusan elszálltak a technológiai szektorban, a helyzet pedig a jövőben még rosszabb lehet. A vállalat szerint a beszállítói árak több mint a 2.5-szeresére növekedtek, és 2027 őszére újabb duplázódásra számítanak. A konzolgyártó kiemelte, hogy hónapokon át próbáltak jobb feltételeket kialkudni a partnerekkel, de a piaci folyamatokkal szemben tehetetlennek bizonyultak. Az XBOX így magyarázza a döntést:
A teljes szórakoztatóelektronikai iparág küzd a jelenlegi alkatrészválsággal, de a hatások különösen a konzolokat érintik súlyosan. A telefonokkal, számítógépekkel vagy egyéb fogyasztói eszközökkel ellentétben a konzolokat általában nem profittal értékesítik, hanem kevesebbért, mint amennyibe az előállításuk kerül.
Mivel a gyártás eddig is veszteséges (loss-leader) modellen alapult, a megnövekedett alkatrészköltségeket a Microsoft már nem tudta a költségeket lenyelni anélkül, hogy az ne veszélyeztetné a divízió működését. A konzolok árnövelésével szeretné enyhíteni a pénzügyi gondokat. Annak érdekében, hogy a méregdrágává vált hardverek ne riasszák el teljesen a vásárlókat, az XBOX több olyan alternatív programot és finanszírozási lehetőséget is bemutatott, amelyekkel megkönnyítenék a fizetést a felhasználók számára:
- „Vásárolj most, fizess később” (Buy Now Pay Later): A Microsoft Store-on keresztül történő vásárlás esetén a játékosok rövid távú, kiszámítható és teljesen kamatmentes részletekre bonthatják fel a végösszeget.
- Kamatmentes finanszírozás az Amazonon: Az Amazon áruházán keresztül történő megrendeléseknél a vásárlók 0%-os THM melletti finanszírozást vehetnek igénybe, akár 12 hónapos futamidőre.
- Használt konzolok és beszámítási program (Previously Played Consoles): Az XBOX szorosan együttműködik a kiskereskedelmi partnerekkel, hogy a korábban használt konzolokat alacsonyabb áron tegyék elérhetővé. Emellett a játékosok eladhatják vagy becserélhetik régi, megunt gépeiket készpénzre vagy bolti kreditre a hivatalos partnereknél.
- Gyárilag felújított (Certified Refurbished) gépek: A Microsoft Store kínálatában hivatalos garanciával ellátott, felújított Xbox konzolok is elérhetők lesznek, amelyekre ráadásul akár 100 dolláros kedvezményt is kaphatnak a vevők az eredeti ajánlott fogyasztói árhoz képest.
A felsorolt négy konstrukció egyelőre az Egyesült Államokban érhető el, arról nincs hír, hogy a tengerentúlon milyen kedvezményekkel készül a redmondi cég.












