Főoldal Sorozatok SOROZATSZEMLE: Nosztalgiafaktor kimaxolva A besúgóval
Sorozatok

SOROZATSZEMLE: Nosztalgiafaktor kimaxolva A besúgóval

Az HBO Max új magyar sorozata.

604
Besúgó

A besúgó az HBOMAX első saját gyártású magyar sorozataként debütált április 1-jén, és immár el is érkeztünk az évad végéhez. Nyolc részen keresztül követhettük Demeter Geri (Váradi Gergely) és társai kalandjait, akik ilyen-olyan okokból akartak részt venni a rendszerváltásban. Az epizódokat hatvanegy országban vetítették le, amely hozzásegítette ahhoz, hogy áprilisban a streamingszolgáltató legnézettebb tartalma legyen. A Terápia és az Aranyélet után szüksége volt a magyar közönségnek valamire, amibe bele tud helyezkedni, és akadályok nélkül át tudja élni. Erre pedig mi lenne alkalmasabb egy slágerekkel teli, fiatalokról szóló, a gulyáskommunizmus nosztalgiáját felidéző sorozatnál. Ám tényleg ennyire jó, vagy csak a marketingesek zseniálisak?

Történetünk 1985-ben játszódik, amikor még a Kádár-korszak kommunizmusa tette ki a mindennapokat, és ennek leváltásához, vagy éppen megvédéséhez akarnak főszereplőink hozzájárulni. Pontosan ezen okból szervezi be az állambiztonság egyik embere, Kiss Imre (Thuróczy Szabolcs) az újonnan egyetemistává váló Gerit, hogy besúgóként adjon jelentést a rendszer felbomlasztását szervező Száva Zsoltról (Patkós Márton). Nincs mese, a fiú kénytelen beépülni Száva belső körébe, miközben próbálja kitalálni, mi is lenne a helyes cselekedet.

Igen, alapvetően a cselekmény ennyire egyszerű, mégis rejt magában izgalmakat. Egy jól felépített, csavaros sztorit láthatunk kibontakozni, ahol mindennek és mindenkinek megvan a szerepe. Az első látásra ballépésnek tűnő cselekedetek alig néhány percen belül értelmet nyernek, és általában jó húzásnak is bizonyulnak.

Jól áll a sorozatnak, hogy nem az HBO-tól megszokott egy órához közelítő játékidővel operál, hanem 45 peres etapokat láthatunk. Így pont eléggé feszes a tempója, nincsenek holt percek, szinte észre sem vesszük, hogy ismét megnéztünk egy részt. Ugyanakkor elég idejük van a karaktereknek kibontakozni, megmutathatják, mi rejlik bennük valójában. Pont ezért nemcsak a különböző oldalaikat ismerhetjük meg, hanem néhány esetben erős jellemfejlődéseket is láthatunk, amely leginkább Gerin vehető észre. Nyilván ez nem véletlen, hiszen ő az egyik kulcsfigura, mégis említésre méltó az első és az utolsó rész közötti személyiségbeli és hozzáállásbeli kontraszt. A mellékszereplők azonban többször kidolgozatlanok maradnak, de ez az események sodrában nem feltétlen szembetűnő.

Azt fontos megemlíteni, hogy az író-rendező Szentgyörgyi Bálint még csupán 28 éves, így egyrészt dicséretre méltó az, amit ennyi idősen megalkotott, másrészt viszont ez kérdést is vet fel. Mennyire tud reális képet festeni erről a korszakról valaki, aki akkor még meg sem született? Talán a kulcs a fikció. Törekszik a korhűségre, ami a látványvilágon kifejezetten látszik, hiszen az utolsó bögréig a nyolcvanas éveket idézi minden, de ez mégsem egy valós történet. Felfedezhetünk benne történelmi pontatlanságokat, valószínűleg abban a korban nem merték még Kádárt öreg zsarnokként emlegetni, és az egyetemi professzor sem beszélt az óráján a demokráciáról. De miközben elkap minket a nosztalgiafaktor, az átlag nézőknek ezek az apróságok fel sem tűnnek. Egy alapvetően objektív történetet töltenek meg szubjektív élményekkel, ezáltal minden korosztály megtalálja benne, amit keres. A retro életérzés biztos recept a sikerhez.
A másik meglátás, ami megfogalmazódott a nézőkben az a lehetséges aktuálpolitikai vonulat. A pilotban Szávától erős bírálatot kapnak az ország vezetői, mindezt pedig két nappal a 2022-es választások előtt a közönség elé tárni meredek lépés volt. A rendező ennek kapcsán viszont elmondta, hogy mivel már évek óta készíti ezt a sorozatot, így nem feltétlen reflektál az aktuális történésekre, a megjelenés időpontja is puszta véletlen.

Besúgó

Minden nézőnek mást jelent a sorozat. Van, akinek egy régi kor megismerése, másoknak nosztalgia, de akadnak olyanok is, akik csak a történelmi anakronizmusokat látják benne. De elmondhatjuk, hogy mindent összevetve az lett, aminek szánták. Egy olyan nemzetközi színtéren is helyt álló alkotás, amely összeszervezi a közönséget, és hetekig beszédtémát szolgáltat.

Szólj hozzá!

Közelgő események

Még több a témában...