Főoldal Sorozatok Ezt érdemes tudni Az akolitus végén felbukkant Darth Plagueis kapcsán
Sorozatok

Ezt érdemes tudni Az akolitus végén felbukkant Darth Plagueis kapcsán

Hallottad-e, hogyan járt a nagy Darth Plagueis, a bölcs?

689
Az akolitus
Forrás: Disney

Az akolitus eddigi utolsó epizódjában végre felbukkant egy régóta várt karakter, Darth Plagueis, Palpatine, avagy az Uralkodó egykori mestere.

Figyelem! A cikkben SPOILER olvasható.

Darth Plagueis neve először A Sith-ek bosszúja című filmben hangzott el. Palpatine azért mesélt saját néhai mesterének képességeiről Anakinnak, hogy ezzel próbálja őt befolyása alá hajtani, hiszen elárulta neki, Plagueis képes volt visszahozni embereket a halálból. Kifejtette, hogy a nagyúr hatalma révén bárkit megmenthetett a haláltól, saját magát viszont nem sikerült, tanítványa ugyanis (tehát maga Palpatine) végzett vele álmában.

Az új kánonban ezidáig keveset tudtunk Plagueisről azon kívül, ami ebben az anekdotában elhangzott, az egykori Bővített Univerzum (ma Legendák) viszont részletesen elmesélte a mester életét. Annak megértéséhez, hogy vajon milyen szerepe lehet majd a sorozat esetleges folytatásában, elsődlegesen érdemes ezt a történetet megvizsgálni.

Darth Plagueis, a bölcs

A sithek és a jedik évezredeken át vívtak ádáz és véres háborúkat, mely során a sötét oldal harcosai rendszerint elbuktak. Ennek oka a sötét oldal természetében rejlett, melynek következtében a sithek gyakran árulták el egymást. Ezt a helyzetet Darth Bane oldotta meg egy évezreddel az “Egy új remény” eseményei előtt, amikor kiirtotta a többi sithet és megalkotta a Kettő Szabályát. Eszerint mindig csak két sith létezhetett: egy mester és egy tanítvány. Amikor a tanítvány elég erős lett, megölte a mesterét, és maga is tanítványt fogadott, ezáltal kialakult a tudás amolyan láncolata. A jedik eközben azt hitték, hogy ősi ellenségeik kihaltak, miközben a sithek végig a háttérből szőtték nagy tervüket, melynek célja a Köztársaság és a Jedi Rend megdöntése volt.

Körülbelül 900 évvel később az aktuális mester a bith fajba tartozó Darth Tenebrous volt, aki miután megszabadult saját tanítójától, maga is tanítványt fogadott, ő lett Darth Plagueis. Plagueis, polgári nevén Hego Damask, egy hatalmas vagyonnal rendelkező családi vállalat, a Bankár Klánnal együttműködő Damask Vállalat feje volt, és civil életében is sokat tett a Nagy Terv megvalósításáért. Az ő ötlete volt egyebek között a klónhadsereg létrehozása is, ami részben a vállalat forrásainak felhasználásával volt finanszírozva.

Plagueis megöli mesterét a Bal'demnicen
Plagueis megöli mesterét (Forrás: Wookieepedia)

Yavin előtt 67-ben Tenebrous és Plagueis egy kortózisbányát akartak megszerezni a Bal’demnic bolygón, amikor egy bányászdroid meghibásodása következtében beomlott egy járat. Plagueis itt látta meg a lehetőséget, hogy végre megszabaduljon mesterétől, és a sziklákat Tenebrousra zúdította.

Mivel a sithek tervének megvalósulása már az utolsó fázishoz közelített, így Plagueis már nem érezte feltétlenül szükségét annak, hogy folytassa a Kettő Szabályát. Meglepetésére viszont Tenebrous sem tett így, titokban pedig egy másik tanítványt is tartott, aki Plagueis kihívójaként jelent meg. Plagueis legyőzte a magát Darth Venamisnak nevező egyént, aki később kulcsfontosságú alanya lett sötét kísérleteinek.

Palpatine-nal két évvel később, Yavin előtt 65-ben találkozott először, amikor Naboo politikai viszonyait akarta befolyásolni egy közelgő választáson. A két jelölt közül Cosinga Palpatine protekcionista elveket vallott, míg Bon Tapalo a galaktikus kereskedelem mellett érvelt. Plagueis érdeke a kereskedelem fellendítése volt, hiszen abból a Damask Vállalat is profitált. Hamarosan kiderült, hogy valaki a konzervatív oldalról információkat szivárogtatott Tapalónak, aki nem más volt, mint Cosinga Palpatine fia.

Az ifjú Palpatine apjával sok dologban nem értett egyet, és gyűlölte őt. Plagueis kihasználta ezt a haragot, hogy a fiút saját oldalára állítsa. Miután Palpatine megölte családját, hűséget esküdött Plagueisnek, aki a Darth Sidious nevet adta neki.

Plagueis és tanítványa Sidious
Plagueis és tanítványa, Sidious (Forrás: Wookieepedia)

Plagueis és Sidious számos sötét kísérletet hajtott végre a mester Sojourn holdon lévő laboratóriumában. Ezek elsődleges célja a midikloriánok működésének befolyásolása volt. Damask különféle eredményeket ért el ezek során, főként Venamist használva kísérleti alanyként: számtalanszor megölte és újra feltámasztotta őt.

Plagueis azonban nem elégedett meg ennyivel: új életet akart teremteni a midikloriánok segítségével. Az erre tett kísérlete majdnem kibillentette az Erő egyensúlyát, ami viszont ellenállt neki és visszatámadt, így a próbálkozást a sithek kudarcként könyvelték el. Kilenc évvel később viszont megjelent a Coruscanton egy éppen kilencéves fiú, Anakin Skywalker, akiről a jedik azt állították, hogy az Erő által született. Plagueis úgy vélte, az ő kísérleteinek eredményeként jött létre Anakin, az Erő válaszaként. Noha megpróbálta felkeresni a fiút, hogy állítása bizonyosságot nyerjen, de már nem volt rá ideje, ugyanis nem sokkal később, azon az éjszakán, amikor Palpatine főkancellár lett, tanítványa álmában megölte őt.

Az örök élet kulcsa

Noha Plagueis több ízben meghosszabbította saját élettartamát az Erő segítségével, fizikai testének korlátait sosem tudta legyőzni. E téren tovább romlott a helyzet, mikor egy merényletkísérlet következtében elveszítette alsó állkapcsát, ami miatt hátrelévő életében légzőmaszkot kellett viselnie. Így kutatásai új irányt vettek: meg akarta találni a halhatatlanság kulcsát.

Ennek egy lehetősége lehetett volna a lélekátvitel technikája, melyet évezredekkel korábban Darth Andeddu fejlesztett ki, és noha Bane is képes volt rá, az idők során a tudás elveszett. Plagueis viszont Palpatine-t már nem a Kettő Szabályában betöltött alacsonyabb hierarchikus pozícióban képzelte el, ehelyett egyenrangúként kezelte őt, uralkodni is közösen akart vele. Ebből kifolyólag nem számított támadásra Sidioustól és nem is volt rá felkészülve.

Darth Plagu transformed
Plagueis és Sidious (Forrás: Wookieepedia)

Plagueis történetének ez az egyetlen eleme, mely a kánonban is ismert. A Skywalker kora regényváltozata szerint ugyanis Palpatine a mesterétől örökölt lélekátvitel technikája segítségével tudott visszatérni, ami viszont még nem volt tökéletesítve, ezért nem sikerült úgy a dolog, ahogyan kellett volna. Ezzel kapcsolatban korábban részletesebben is írtunk.

Természetellenes hatalom

Plagueis történetét olvasva nem nehéz meglátni a kapcsolatot a tevékenysége, illetve Az akolitus ikerpárjának születése között. Noha az sem lenne meglepő, ha kiderülne, már eleve köze volt a lányok fogantatásához a nagyúrnak, de ha nem, akkor is egyértelmű, hogy megpróbálná megismételni, amit a Brendok boszorkányai végrehajtottak.

Noha az, hogy Qimir és Plagueis pontosan milyen kapcsolatban áll egymással (mester és tanítvány, vagy inkább riválisok) egyelőre talány. Headland a Collidernek adott nyilatkozatából viszont az olvasható ki, hogy Osha itt bizony egy harmadik kerék. A showrunner Osha és Qimir már-már romantikus kapcsolatát a Rómeó és Júliához hasonlította olyan szempontból, hogy amikor a néző leül megnézni a darabot, már az elején tudatában van annak, hogy nem lesz jó vége.

Qimir és Osha
Qimir és Osha (Forrás: Disney/Lucasfilm)

„Miközben nézed, ahogy ez a hihetetlen szerelmi történet kibontakozik, és ez az egyik legszebb, legikonikusabb darab, amit valaha írtak, az elméd mélyén azt gondolod: „Ez nem fog jól végződni.” Szeretném viszont tisztázni: Osha és Qimir nem feltétlenül vannak eleve kudarcra ítélve, mint csapat. De a sithek Kettő Szabálya az erőegyensúly hiányára épül. A végső jelenetből nyilvánvaló, hogy az ő kapcsolatuk nem erre épül. Továbbá Plagueis is megnehezíti az útjukat, mert tudjuk, hogy az ő tanítványa végül Palpatine lesz. Plagueist nem fogják legyőzni”

– mondta.

Ezen felül a minap az Entertainment Weeklynek azt nyilatkozta, az utolsó részben mindenképpen szerette volna megmutatni Qimir mesterét. Ez utóbbi persze Vernestrára is utalhat, de elég valószínűnek tűnik, hogy a férfi Plagueis tanítványa, semmint a riválisa.

Ez azonban azt jelenti, hogy miután a nagyúr megkapta Oshától, amit akart (tehát feltehetőleg a teremtése mögött rejlő erő titkát), a lánynak pusztulnia kell, hiszen csak ketten lehetnek. Amennyiben viszont Qimir elkezd ténylegesen gyengéd érzelmeket táplálni iránta, az egy fő konfliktusforrást jelenthet a történet további alakulása során.

Az akolitus
Forrás: Disney
Szerző
Kelemen Richárd

Star Wars történetek, összefoglalók, toplisták, valamint könyv és képregénybemutatók heti rendszerességgel!

Szólj hozzá!

Közelgő események

Még több a témában...

A Mandalóri és Grogu
Filmek

Újabb elterelések A Mandalóri és Grogu körüli szivárgások?

Tényleg Jabba fia lesz a középpontban vagy ez csak egy újabb elterelés?

Star Wars: Kóbor alakulat
Sorozatkritikák

Star Wars: Kóbor alakulat kritika

Eltévedt gyerekeket, a féllábú kalóz droidot és a klasszikus kalandfilmek hamisítatlan hangulatát...