Az Amerika kapitány: Szép új világ biztosan rácáfol majd azokra, akik előre temették a filmet. Az évekig tartó csúszások, az újraforgatások és a hatalmasra duzzadt költségvetés szerencsére nem vezettek katasztrófához. A film visszahoz rég elfeledett karaktereket, és egy izgalmas új irányt jelöl ki Amerika Kapitány számára. Igaz, hogy az előzetesek túl sokat elárulnak a történetből, és egy kulcsfontosságú gonosztevő kevesebb szerepet kap, mint kellene, összességében egy lendületes és meghatározó darabról van szó az MCU ötödik fázisában.

A filmben Harrison Ford veszi át a 2022-ben elhunyt William Hurt helyét Thaddeus „Mennydörgő” Ross szerepében. Ross korábban a Bosszúállók ellen dolgozott, hajszolta Bruce Bannert és megszövegezte a Szokóviai Egyezményt. Mostanra azonban az Egyesült Államok elnöke lett, és egyesíteni akarja a világot egy közös cél érdekében. Az Indiai-óceánon található úgynevezett Égi-sziget egy forradalmi felfedezés helyszíne, amely reményt adhat az emberiségnek a „pittyenés” után.
Ross egy titkos küldetésre küldi Sam Wilsont, vagyis Amerika Kapitányt (Anthony Mackie), hogy visszaszerezzen egy ellopott, rendkívül fontos anyagot. Később kiderül, hogy egy barátjukat gyilkossággal vádolják meg, és összeesküvés bontakozik ki Samuel Sterns (Tim Blake Nelson) körül, aki Ross régi ellensége. Kezdetben érdekes gonosztevőnek tűnt, a film szinte végig háttérben tartja, így nem kap akkora hangsúlyt, mint kellene. Samhez csatlakozik hű társa, Joaquin Torres (Danny Ramirez), aki átvette tőle a Sólyom szerepét. A küldetés nem megy zökkenőmentesen, ugyanis a Kígyótársaság és könyörtelen vezetője, Csörgőkígyó (Giancarlo Esposito) kemény ellenállást tanúsít. Sam és Joaquin sikerrel járnak, egy váratlan árulás miatt az egész helyzet bonyolódik.

Ha mindez bonyolultnak, kissé ostobának és unalmasnak hangzik, az nem véletlen. A cselekmény folyamatosan váltogat a hosszan elnyújtott párbeszédek, az erőltetett információadagolás és a kötelező akciójelenetek között, amelyek sokszor nem viszik előre a sztorit, csupán időhúzásnak tűnnek. Ez a mintázat újra és újra ismétlődik, míg végül elérkezünk ahhoz a pillanathoz, amelyet már minden plakát és előzetes ellőtt: Ross átváltozik Vörös Hulkká. A film azt szeretné, ha ez egy hatalmas epikus és meglepő Marvel-finálé lenne, de mivel minden marketinganyag ezt reklámozta, teljesen súlytalanná válik. Ráadásul vizuálisan és történetileg is ugyanazt a klisét hozza, amit már minden Hulk-filmben láthattunk. Egyszerűen nem működik.

Noha a film főhősünk körül gyakorlatilag szétesik, Mackie hihetetlen karizmája és magabiztossága mégis segít életet lehelni a karakterbe. Harrison Ford is hozza a formáját, hiszen ha dühösen kiabál, az már önmagában szórakoztató. Shira Haas (Ruth Bat-Seraph) különösen érdekes karakter, bár az ő történetívét nem igazán bontják ki rendesen. Ramirez és Mackie párosa némi humort is hoz, míg Tim Blake Nelson és Giancarlo Esposito – bár teljesen felesleges a jelenlétük – még így is élvezetes alakítást nyújtanak.
A film az Amerika kapitány: A tél katonája stílusát idézi, és fontos szálakat vesz át A hihetetlen Hulk történetéből. Samnek, ahogy egykor Steve Rogersnek is, döntenie kell lojalitás és igazság között. Tudja, hogy személyes ellenszenve Ross iránt nem homályosíthatja el Amerika Kapitány örökségét. Steve azért adta át neki a pajzsot, mert hitt benne, hogy mindig az igazságot fogja keresni, bármi is legyen az ára. Főhősünk folyamatosan feszegeti saját fizikai határait, miközben önbizalomhiánnyal és imposztor-szindrómával küzd. A Sólyom és a Tél Katonája című sorozatban felmerült kétségei továbbra is gyötrik: ő sosem vette be a szuperkatona-szérumot, csak egy rendkívüli ember vakandai technológiával. Minden egyes csata egyre jobban kimeríti, és felmerül benne a kérdés: vajon tényleg méltó arra, hogy Steve Rogers örökébe lépjen? A film egyik legerősebb pontja az, hogy Sam nem egy másolat, hanem egy teljesen új Amerika Kapitány. Bár nem Steve Rogers, ugyanolyan hősies, önfeláldozó és eltökélt.
A Marvel tudatos marketingstratégiát választott, és a film számos fordulatát előre felfedte az előzetesekben és posztereken. Ez hivatott ellensúlyozni a gyártás körüli negatív híreket, de sajnos sok fordulat így előre kitalálható. A film ellenben még így is magával ragadó, és végig leköti a néző figyelmét.

Az igazi hiba az volt, hogy túl sokat mutattak meg a Vörös Hulk átalakulásából. Akik már eleve ellenezték Sam Amerika Kapitány szerepét, vagy nem kedvelték a Disney+ sorozatának üzenetét, valószínűleg ezt a filmet sem fogják megszeretni. Az internetes panaszkodók kedvére tenni mindig rossz döntés.
VERDIKT
A Szép új világ egyben van, ugyanakkor nem hunyhatunk szemet a hibáknak se, mert akad belőlük bőven. Érezhetőek az újraforgatások és néha a jelenetek nem teljesen folynak egymásba, de ez nem ront az összképen, mert az alapvető történet működik. Sam végre teljes mértékben Amerika Kapitányává válik, miközben Ross múltja utoléri őt. A Vörös Hulk elleni végső összecsapás látványos, a CGI elfogadható, és a történetben is van mondanivaló. Az Amerika Kapitány és a Bosszúállók következő lépései pedig izgalmas lehetőségeket nyitnak meg. Egy látványos, akciódús szuperhősfilm, amely hibái ellenére szórakoztat és felülmúlja az elvárásokat.
9 Hozzászólások