Tavaly óta folyamatosan hallhattunk arról, hogy mekkora bajban van a Ubisoft. Miután 2024-ben minden játékuk alulteljesített a francia játékkiadó mélypontot ért el, a részvényeik értéke meredeken zuhant, a befektetők a vezetés leváltását követelték. Az Assassin’s Creed Shadows megjelenését öt hónappal elhalasztották, a játék végre márciusban megjelent és nagyon jól teljesített, de ez kevés volt ahhoz, hogy a vállalat gondjai megoldódjanak. A Ubisoft most végre bejelentette, hogy stratégiai megállapodást kötöttek a kínai Tencent óriással, akik közel másfél milliárd dollárt fektetnek a francia kiadóba. Ennek nyomán külön leányvállalatot hoznak létre, amely ezentúl az Assassin’s Creed, a Far Cry és a Tom Clancy’s Rainbow Six franchise-okért felel. Új korszak kezdődik a Ubisoft történetében.
Röviden:
- Új megállapodást kötött a Ubisoft és a Tencent.
- A kínai játékóriás 1,16 milliárd eurót fektet a francia kiadóba.
- Külön leányvállalatba kerül az Assassin’s Creed, Far Cry és a Rainbow Six, amely 4,3 milliárd dollárt ér majd.
A Tencent menti meg a Ubisoftot?
Március 27-én végre lehullt a lepel a Ubisoft jövőjéről. A francia játékkiadó hosszas huzavona után előállt a tervekkel, hogy miként oldják meg a vállalat problémáit, amelyről a Variety számolt be. Ahogy azt sejteni lehetett a kínai Tencent vállalattal kötnek új megállapodást. A Tencent már eddig is az egyik legnagyobb befektetőnek számított a Ubisoftnál, korábban is zajlottak velük a tárgyalások. A felek egy sajátos megállapodást kötöttek, nem felvásárlás lesz, hanem a Tencent 1,25 milliárd dollárt (1,16 milliárd eurót) fektet a Ubisoftba. Ennek nyomán egy új leányvállalatot hoznak létre, amely kifejezetten az Assassin’s Creed, a Far Cry és a Tom Clancy’s Rainbow Six franchise-okért felel, vagyis a három húzó címért. A Ubisoft így kommentálta a megállapodást:
„Ez az új leányvállalat a játékökoszisztémák kiépítésére fog összpontosítani, amelyek célja, hogy valóban örökzöldek és többplatformosak legyenek. Nagyobb befektetésekkel és megerősített kreatív kapacitásokkal támogatva tovább növeli a narratív szóló élmények minőségét, a többjátékos kínálatot a tartalomkiadás gyakoribbá tételével bővíti, ingyenes játéklehetőségeket vezet be, és több közösségi funkciót integrál.”
Fontos hozzátenni, hogy az új leányvállalatot továbbra is a Ubisoft irányítja 100%-ban. Jelenleg a Tencent 10%-os, míg az alapító Guillemot család 20%-os szavazati aránnyal rendelkezik a vállalat felett. Az új leányvállalat értéke 4,3 milliárd dollár lesz és közel 19 ezer fejlesztőt érint.
A Tencent elnöke, Martin Lau hozzátette:
„Örömmel bővítjük ezzel a befektetéssel a Ubisofttal fennálló hosszú távú partnerségünket, amely tükrözi a Ubisoft kreatív víziójába és kivételes tehetségébe vetett bizalmunkat, hogy az iparágban tartósan sikeres legyen. Úgy látjuk, hogy ezekben a franchise-okban óriási lehetőségek rejlenek, amelyek hosszú távú, örökzöld játékplatformokká fejlődhetnek, és új, magával ragadó élményeket teremthetnek a játékosok számára.”
Yves Guillemot, a Ubisoft alapítója és vezérigazgatója a következőket mondta az új megállapodásról:
„Új fejezet nyílik a Ubisoft történetében” – mondta Guillemot. „Ahogy felgyorsítjuk a vállalat átalakulását, ez egy alapvető lépés a Ubisoft működési modelljének megváltoztatásában, amely lehetővé teszi számunkra, hogy egyszerre legyünk rugalmasak és ambiciózusak. Arra összpontosítunk, hogy erős, örökzöldnek szánt játék-ökoszisztémákat építsünk, nagy teljesítményű márkákat építsünk, és új IP-ket hozzunk létre, amelyeket élvonalbeli és új technológiák hajtanak. A három legnagyobb franchise-unk fejlesztését irányító leányvállalat létrehozásával és a Tencent kisebbségi befektetőként való bevonásával fokozzuk eszközeink értékét, megerősítjük mérlegünket, és megteremtjük a legjobb feltételeket e franchise-ok hosszú távú növekedéséhez és sikeréhez. Az elkötelezett és önálló vezetői csapattal arra fog összpontosítani, hogy ezt a három márkát egyedülálló ökoszisztémává alakítsa át.”
Miként hat ez majd a játékokra és a fejlesztő stúdiókra?
A sajtóban már elkezdtek szállingózni a hírek arról, hogy vajon miként hat ez majd a franchise-zokra és a fejlesztőkre. Az Insider Gaming bennfentes hírei szerint az alkalmazottak aggódnak leépítésektől. Az új megállapodás és a létrejövő leányvállalat a Montéal, Québec, Sherbrooke, Saguenay, Barcelona és Sofia városokban található stúdiókat érinti. Többen attól tartanak, hogy akik nem tartoznak ide, vagy nem a fenti három franchise-on ügyködnek, azoktól lehet megválnak. Megint mások optimisták, hogy a Ubisoft ettől a megállapodástól talpra áll.
Ami pedig a játékokat illeti. Jelenleg az Assassin’s Creed van a legjobb helyzetben. Az Assassin’s Creed Shadows siker lett, jó kritikákat kapott és egy hét alatt 3 millió játékost vonzott be a szamurájos kaland. A franchise a Ubisoft legnagyobb húzócíme, a korábbi hírek és pletykák szerint is számos új rész készül ide, legyen az újabb egyjátékos kaland, multiplayer címek vagy mobilos portok.
A Far Cry némileg mellőzött volt az elmúlt években. A legutóbbi rész a Far Cry 6 volt 2021-ben, a játék anyagilag siker volt 10 millió eladott példánnyal. A Ubisoft már dolgozik a hetedik részen és egy új multiplayer címen is.
A Tom Clancy’s Rainbow Six Siege a Ubisoft egyetlen igazán sikeres live service címe. A játék idén tíz éves, hiszen 2015-ben indult el. Azóta fejlesztik, bővítik új pályákkal, operátorokkal, módokkal. Idén bejelentették, hogy a tíz éves évfordulóra jön egy nagyobb frissítés Rainbow Six Siege X címen, amely jelentősen változtat a grafikán és a játékmeneten is.
De ne feledkezzünk meg a Ubisoft többi franchise-záról sem. Gondolok itt a Splinter Cell, a Ghost Recon, a The Division, a Rayman, a Prince of Persia, a Watch Dogs, a For Honor, a The Crew, a Just Dance, az Anno, a Riders Republic, a Beyond Good and Evil vagy a Heroes of Might and Magic-re. Reméljük, hogy nem felejtik el ezeket és a jövőben is érkeznek új játékok.

Szólj hozzá!