Természetes, hogy egy film, amely a világ első atomkísérletei körül játszódik, egy ilyen esemény felépítésére és – szó szerint – következményeire koncentrál, és Christopher Nolan legújabb filmje, az Oppenheimer is ezt tűzte ki célul, hiszen a főszereplő amerikai fizikus, J. Robert Oppenheimer történetét követi nyomon.
A valaha volt első kísérleti robbantás a Trinity kódnevet kapta, és 1945 elején történt egy új-mexikói sivatagban. Az akkori szemlélők “elképesztően fényesnek” írták le az eseményt, hozzátéve, hogy a fények előbb sárga, majd vörös, majd lila színben ragyogták be az égboltot. Megjegyezték azt is, hogy “gombafelhő-hatás” formájában emelkedett fel – innen származik a hírhedt “gombafelhő” kifejezés, amikor a nukleáris robbantásokra utalnak. Egy ilyen esemény filmre rögzítése rengeteg logisztikai tervezést igényelne, vagy CGI segítségével is reprodukálni tudják az eseményeket, de Nolan számára mindig is a gyakorlatiasság volt a járható út.
Az Empire magazinban Nolan bővebben is kifejtette, hogy miért döntött úgy, hogy mindezt CGI használata nélkül csinálja meg. A rendező zsigeri érzésről beszélt, amikor kollégák egy csoportja között nézhette, ahogy a tűz az égbe emelkedik. Miután a vizuális effektek felügyelőjével, Andrew Jacksonnal együtt dolgozott azon, hogy a lehető legjobban megvalósítsák az eredeti teszt gyakorlati rekonstrukcióját, a rendező úgy vélte, ez a legbiztosabb módja annak, hogy biztosítani tudja a hitelességet a forgatáson.
Nolan azzal folytatta, hogy a zaj hallatán és a nagy hőhatás érzése visszarepítette őt az időben a tudósok mellé, akik először nézték az eseményeket, egyszerre félelemmel és rémülettel, hiszen soha nem lehettek elég biztosak abban, hogy döntésük nem végződik majd rosszul.
Úgy értem, sok robbanás van már a hátam mögött filmben. De van valami nagyon egyedi és különleges abban, amikor az éjszaka közepén kint vagy a sivatagban egy nagy stábbal, és tényleg csak hatalmas robbanásokat csinálsz, és ezt megörökíted. Nem tudtál nem visszagondolni arra a pillanatra, amikor ezt a legnagyobb léptékben csinálták, hogy az elméjük mélyén tudták, hogy fennáll a lehetősége annak, hogy felgyújtják a légkört. Elég elképesztő volt részt venni ebben a fajta feszültségben.
Christopher Nolan
Az Oppenheimer főszerepében Cillian Murphy alakítja J. Robert Oppenheimert – az elméleti fizikust, akit gyakran az atombomba atyjaként tartanak számon. A készülő film az ő munkáját mutatja be a Manhattan Projectben, Amerika szigorúan titkos atomfegyver-projektjében a második világháború alatt. A filmben csupa nagy nevekkel találkozhatunk még, mint Emily Blunt, Matt Damon, Robert Downey Jr, Florence Pugh, Rami Malek és még sokan mások. David Dastmalchian is nemrég csatlakozott a stábhoz egy ismeretlen szerepben, Josh Peck pedig Kenneth Bainbridge tudós szerepében lesz látható jövőre.
Az Oppenheimer a Pulitzer-díjas American Prometheus: The Triumph and Tragedy of J. Robert Oppenheimer című könyv alapján készült, amit Kai Bird és a néhai Martin J. Sherwin írt.
Az Oppenheimer premierje július 21-én lesz a mozikban.
Szólj hozzá!