Vasszív 1-3. rész – Kritika

Tony Stark utódja?

Faragó Dániel
Olvasási idő: 11 perc
Forrás: Marvel Television

Nem én lennék az egyetlen, aki szerint a Marvel Moziverzum kissé elvesztette a fókuszt a Bosszúállók: Végjáték után. A Marvel Studios a sok film mellé behozta a sorozatokat is a Disney+ streamingjére, így az eddigi tartalmak megduplázódtak. Az előnye az volt, hogy olyan karakterek is kapjanak figyelmet, akik már nem férnek bele a mozifilmekbe, illetve a korábbi filmekben kevésbé szerepeltek, itt kibontakozhassanak. Másrészt meg lehetőségük volt kísérletezni is. A hátránya az lett, hogy sok olyan Marvel karakter jött be, akik már csak a keményvonalas képregényrajongóknak mondanak valamit, illetve több sorozatnál érezhető volt, hogy a történetük nem tart sehová, nem illeszkedik a nagy egész MCU-ba.

A Marvel Moziverzum a 4. fázistól kezdve, így erősen felhígult, túl sok lett a tartalom és ez a minőség rovására is ment. Persze születtek nagyon jó sorozatok is a streamingre, mint a VandaVízió, a Loki vagy a Mindvégig Agatha. A sort most a Vasszív követi, amely már az utolsó MCU sorozatok egyike lehet, hiszen a Disney jócskán visszavett ezekből a streaming tartalmakból. A címszereplő az a Riri Williams (Dominique Thorne), akit a széles közönség a Fekete Párduc 2-ből ismerhet. Ryan Coogler filmjében nagyon mellékszereplő volt, nem alakította az eseményeket, inkább csak úszott az árral. De Riri mégis ügyesen helytállt a Vakanda és Talokan közti konfliktusban, így Kevin Feige-ék úgy látták jónak, hogy még foglalkozzunk vele kicsit egy sorozatban.

Vasszív
Forrás: Marvel Television

Így született meg a Vasszív, amely egy hat részes minisorozat lett. Folytatása a Fekete Párduc 2-nek, mégis egy eredetsztorinak érződik, hiszen itt ismerjük meg a karakter hátterét, jellemét. Hasonló a felállás, mint a Tom Holland-féle Peter Parker esetében, aki nagyon kezdőként csöppent bele a Bosszúállók konfliktusába az Amerika Kapitány: Polgárháborúban, majd utána egyedül (némi Vasember támogatással) kellett boldogulnia és fejlődnie a Pókember: Hazatérés filmben. Riri története így ilyen módon hasonlít Pókember útjához az MCU-ban, ám valójában a Vasszív egy szellemi örököst akar állítani Vasembernek.

A sorozatot pedig a közönség már előre leírta, mondván egy fekete nő lesz az új Vasember, így már előre woke-ot kiáltottak. Mindenkit megnyugtathatok, hogy erről szó sincs. Noha a sorozat értelemszerűen afro-amerikai szereplőket helyez a középpontba, egyáltalán nem egy BLM filmet láttam. A Disney+-on június 25-én került fel az első három rész, vagyis a sorozat fele, így most ezt vesszük górcső alá.

A történet valamivel a Fekete Párduc 2. eseményei után veszi fel a fonalat. Riri visszatért az egyetemre, hogy tovább építse páncélját. Annyira megszállottan dolgozik rajta, hogy tanulmányait is hanyagolja, amely során kicsapják az egyetemről és így kénytelen hazatérni Chicagóba. Az egyetemen épített páncéljáról is le kell mondania, azonban pénz és források nélkül ezt otthon nehézkes lesz újjáépíteni. Innen indul a történet konfliktusa, amely során Riri egy rablóbandához szegődik, amit a titokzatos Parker Robbins, vagyis a Csuklya (Anthony Ramos) irányít. A banda amolyan Robin Hood módjára pénzt lop a gazdagoktól a szegényeknek, tehát amolyan igazságosztók. Riri mégis nagyon hamar a bűnözés sötét világában találja magát, aki először csak önös érdekből dolgozik nekik a pénzért, de később rájön, hogy mibe is keveredett, ám lehet, hogy már későn.

Vasszív
Forrás: Marvel Television

A három epizód meglehetősen lassan építkezik, akciókat nem igazán kapunk, bár amikor Riri a páncéllal repül az bőven olyan látványos, mint amikor Tony Stark tette. Az alkotók elég nagy figyelmet fordítanak a fő és mellékszereplőkre is, amely miatt nézeti magát a sorozat. Riri egy arrogáns, pimasz, nagyképű zseni lány, ilyen módon vannak hasonlóságok Tony Starkkal, a különbség az, hogy Stark egy milliárdos árva volt, míg Riri egy vagyon nélküli afro-amerikai lány. Így útjuk azért eltérő, Ririt úgymond a helyzete sodorja a bűn útjára, de azt se felejtsük el, hogy Tony sem jófiúként kezdte, végül is egy fegyvergyártó volt, aki háborúkhoz szolgáltatta a muníciót. Kettejük múltjában közös, hogy mindketten közeli hozzátartozókat veszítettek el. Tony szüleit meggyilkolta a Tél katonája, míg Riri egy utcai lövöldözésben veszítette el nevelőapját és legjobb barátnőjét. A lány azóta sem dolgozta fel a traumát, amely szintén érdekes réteget és drámai pillanatokat ad a karakterének.

A sorozat folyamatosan utalgat a Vasember filmekre és érdekes kapcsolódásokat is állít feléjük egyes karakterek múltjával is akár. Mégis azért jól látszódik, hogy Riri nem egy Tony Stark, noha legbelül a céljai azonosak, tehát valami nagyot alkotni az emberiség javára, több ponton más utat járnak be. Dominique Thorne viszonylag jól helytáll, erre a szerepre alkalmas, de nem említhető egy lapon Robert Downey Jr. színészi képességeivel, egyszerűen nem azon a szinten vannak színészetileg. Ezzel nem azt akarom mondani, hogy Thorne rosszul játszik, csak nem olyan képzett vagy tehetséges, mint Downey.

Riri karaktere egyébként fiatal a Marvel képregényekben is, 2016-ban bukkant fel, az MCU-ba, meg a Fekete Párduc 2. hozta be 2022-ben. A fő különbség a képregényes karakterrel, hogy ott Ririnek már volt egyfajta kapcsolata Tony Starkkal, ugyanis a mesterséges intelligenciája Tonyról volt mintázva. Így ott kettejük között már volt egy kapocs. Itt az MCU-ban erre nem volt lehetőség, amikor a Vasszív sorozat készült még szó sem volt arról, hogy Downey valaha is visszatér a Marvelbe, illetve nagyon drága is lett volna leszerződtetni. Ez azóta megváltozott, hiszen Doktor Doomként hamarosan szerepel a Bosszúállók: Ítéletnapban, de az már egy másik karakter. Így itt a Vasszívben Tony csak egy távoli személy, akire felnéz a lány, bár annyira nem, hogy tisztelné is, inkább csak másolja Tony életművét a maga módján.

Vasszív
Forrás: Marvel Television

Riri mesterséges intelligenciája itt a halott barátnője, Natalie-ról lesz mintázva, akit Lyric Ross alakít meglehetősen jól. Kettejük csipkelődő, beszórogató, de bensőséges kapcsolata talán a sorozat legjobbja, remekül működik a kémia köztük, olyan ember és AI kapcsolat, amelyre ilyen módon talán csak Wanda és Vízió között volt korábban (bár az egy szerelmi viszony volt), míg JARVIS és Tony kapcsolata nem volt ennyire baráti. Persze lehet, hogy sokan utálni fogják NATALIE karakterét, mert a humora és szövegei többeknek idegesítőnek hatnak majd, én mindenesetre jól szórakoztam és ügyesen oldották meg a drámai pillanatokat is velük.

A többi szereplő közül kiemelném Parker Robbinst, a Csuklyát, aki végül is a fő antagonista lesz itt. Anthony Ramos remekül kelti életre ez a titokzatos igazságosztót. Ő egy mágikus köpenyt visel, amelyért nagy árat fizet. Nem tudni, hogy a köpeny mágiája kapcsolatban áll-e a Doktor Strange féle varázslással, de az biztos, hogy valamilyen fekete mágiáról van szó, aminek még köze lehet később Sacha Baron Cohen titokzatos szerepéhez, de ez még nem derült ki az első három részből. Parker és Riri között érdekkapcsolat van, ami azért elég nagy távolságtartó és gyanakvó is, hovatovább ütközteti is egymással a tudomány és a mágia világát. Érdekes párhuzam köztük, hogy Riri a páncélja és Parker a köpenye nélkül mit sem „érnek”, ez adja az erejüket, képességüket (persze Riri azért intelligens mérnök még), amely érdekes jellembeli fejlődéseket sejtet a későbbiekben. Szintén érdemes kiemelni Alden Ehrenreich által alakított Joe-t is, aki Ririnek a fekete piaci ellátója lesz, de később fejlődik a kapcsolatuk. Aldent a közönség a Solo: Egy Star Wars-történetből ismerheti, de a színész már helytállt Downey oldalán az Oppenheimerben. Itt is jól alakítja az eleinte önbizalom-hiányos férfit, aki egyre jobban öntudatossá válik Riri által.

Vasszív
Forrás: Marvel Television

Végezetül szót kell ejtenünk a legtöbbet hangoztatott kritikákról, nevezetesen mennyire erőlteti a sorozat a woke és lmbtq vonalat. Egy karakter meglehetősen nyíltan ezt a szerepet kapta, a bandában Slug egy nőnek öltözött férfi, egy drag queen, akit Jaren Merrell alakít. Igazából ő a hacker a csapatban, de más funkciója nincs a történetben, azon kívül, hogy reprezentálja ezt a kisebbséget. A másik, meg az afro-amerikai vonal. Ahogy fentebb is írtam, ez nem megy át BLM történetbe, egy szubkultúrát mutatnak be jobban, nagyjából úgy, mint a Ms. Marvelben az amerikában élő pakisztániak, csak itt most afro-amerikaiak. Nagyjából ennyi, mert a történet erősen Riri dolgaira koncentrál. Ilyen módon a Vasszív azt hozza, amit vállalt, nem megy át felesleges mellékvágányokban, üresjáratokba. A három rész szépen felvezette a karaktereket és el is jutottunk a fő konfliktusig a harmadik végére, innentől lesz izgalmas, hogy Riri miként mászik ki a slamasztikából.

Meglepő módon a Vasszív a jobb Marvel sorozatok közé tartozik. Nem vállal sokat, de azt legalább jól teljesíti. Egy folytatás, spin-offnak eladott sorozat, valójában egy eredettörténet Riri Williamsnek, aki a maga módján Vasember nyomdokaiba lép. Saját története és útja van olyan érdekes, nem beszélve a többi karakterről, hogy a sorozat nézesse magát és azok is élvezzék, akik már kiábrándultak a szuperhősökből. A sorozat jól keveri a humort és a drámát, nem megy át felesleges érzelgésbe vagy bugyutaságba. Ez egy meglehetősen sötétebb történet egy fiatal afro-amerikai lányról, aki a saját viszontagságaival jut el majd a szuperhős szintre. Az első három rész nagyon jó alapozó volt, hogy jobban megismerjük a szereplőket és hátterüket, a további három részre hagyták a nagy konfliktust és bonyodalmakat. A Vasszív első három rész most nézhető a Disney+ streamingjén.

Wide Screen Logo

Cikk megosztás
×