Éppen csak most tölti a 25-öt és már temérdek díjhalmozó filmben tűnt fel, s ebből minimum kettő szerep már-már ikonikusnak mondható. Még akkor is, ha a Dűnét a vírushelyzet miatt egyelőre nem láthattuk, ez ne tévesszen meg senkit, akár siker lesz, akár bukás a film, Paul Atreides ettől függetlenül még jó ideig velünk marad.
New Yorkban született, a Pokol Konyhájában nőtt fel egy felső középosztálybeli értelmiségi-művész családban. Édesanya harmadik generációs New York-i ingatlanbefektető, korábbi Broadway-táncos, valamint tánc- és nyelvtanár, családja orosz és osztrák zsidó származású, míg az apja francia újságíró, tudósító és korábban szerkesztőként dolgozott az UNICEF-nél. A nővére, Pauline színésznő, legutóbb a Staten Island királyában tűnt fel. A házban ahol a család lakott, a Samuel L. Jackson is dolgozott portásként mielőtt befutott volna és Alicia Keys is élt. Egy osztályba járt Madonna egyik lányával, akivel egy időben még randizgattak is.
Timothée csak azért kezdett reklámszerepeket vállalni, mert New Yorkban sok gyereket elhívnak reklámfilm forgatásra, ő kezdetben utálta az egész színészkedést. Csak akkor döntötte el, hogy színész akar lenni, amikor látta Heath Ledger játékát A Sötét lovagban, illetve Kid Cudit tartja még a másik inspirációnak, aki erre az útra terelte. Ha már szóba hoztunk egy zenészt, Timothée zongorázik és gitározik, egy nap szeretne kiadni egy albumot, az első zenei CD, amit valaha kapott az 50 Cent Get Rich or Die Tryin’ című klasszikusa.
Az első nagyobb fizetését, amit egy reklám szerepért kapott egy éves New York Knicks bérletre költötte, hisz meg volt győződve arról, hogy azon a nyáron Lebron James odaigazol. Ahogy tudjuk, Lebron James nem a Knicksben folytatta, hanem Miamiban, az ifjú színészünk iskola után mindig az utcán árulta a meccsjegyeit.
Mint ahogy minden színész, neki is rengeteg olyan szerep van, amire meghallgatták, de végül nem kapta meg. A Bates Motel sorozatban azért nem ő lett az ifjú Norman Bates mert a meghallgatáson összekeverte a Psychot az Amerikai Psychoval. Többek közt helyette lett Tom Holland a közkedvelt és barátságos Pókember az MCU-ban, lemaradt a Neon démon, A kokainkölyök, A mindenség elmélete, Vándorsólyom kisasszony különleges gyermekei, és A régi város kisebb-nagyobb szerepeiről.
Különböző rövidfilmek után: első tévés szerepe az Esküdt ellenségekben volt (egy áldozatot játszott), majd a kiugrást jelentő szerepei a Luxusdokiban és a Homelandben találták meg. A mozis bemutatkozást 2014 hozta meg neki, amikor Jason Reitman nem túl erős Férfiak, nők és gyerekek című filmjében egy apró szerepben feltűnt, de rögtön abban az évben együtt dolgozhatott Cristopher Nolannel a Csillagok között-ben. Ezután azt érezte végleg befutott, ám mint arra ő is rájött, erre még egy picit várnia kellett. Erről az időszakról mesélte, hogy minden filmet, amiről lemaradt, dühösen nézett meg, s hogy azt érezte, hogy neki kéne azt a szerepet alakítania. A sorozatos kudarcos meghallgatások után elment független színházba játszani, és egy önéletrajzi darabbal óriási sikert aratott. Pár felejthető film mellett szerepet kapott a Miss Stevens című dramedyben, ami arról szól, hogy egy magánéleti gondokkal küzdő tanár elviszi négy diákját egy állami dráma versenyre. Ebben a filmben adta elő Az ügynök halálából egy monológot, amit sok kritikus kiemelt, a The Hollywood Reporter egyenesen nem máshoz, mint James Deanhez hasonlította.
Ezután érte az igazi áttörés. A hosszú évekig előkészített Szólíts a neveden meghozta a világhírt Timothéenek (amúgy itt casting nélkül kapta a szerepet). Óriási alakítást nyújt Elio szerepében, három nyelvet váltogatva (a szerep kedvéért kezdett olaszul tanulni, franciául anyanyelvi szinten beszél), olyan mintha a filmben rajta kívül mindenki más színész lenne, csak ő lenne valódi, ezt úgy, hogy mindenki nagyszerű alakítást nyújt a filmben. Azok is, akinek maga a film nem annyira tetszett, azok is elismerik, hogy ez az alakítás Oscart ért volna. A talán túl hosszú, néhol repetitív és vontatott film záróképsora önmagában kvalifikálta volna őt a díjra, hibátlan az alakítása, 2010-es évek egyik legjobb színészi teljesítménye, és csak 22 éves volt ekkor! Ebben az évben feltűnt még egy rövid, de nagyon fontos szerepben az egyébként zseniális Lady Bird-ben, ennek köszönhetően két filmért is izgulhatott a legjobb filmnek járó díj átadásánál az Oscar gálán (ahol egyébként a legjobb férfi főszereplőnek járó díjért is indult, de hiába).
Ezek után már bátran válogathatott a szerepek közt: Steve Carell oldalán ismét harcba indult az Oscarért a Csodálatos fiúval, de be kellett érni BAFTA- és Golden Globe-jelölésekkel, de ismét nem lehetett panasz a játékára. Ezután érte karrierje eddigi egyetlen és egyben legnagyobb botránya, ugyanis főszerepet játszott az Elle Faning oldalán Woody Allen Egy esős nap New Yorkban című mozijában. Magával a filmmel nincsen semmi rendkívüli, azonban a rendező évek óta célkeresztben van évtizedekkel ezelőtti szexuális zaklatási vádak miatt. A botrányt csak úgy tudta elkerülni Chalamet, hogy a filmért kapott fizetését különböző jótékonysági szervezeteknek ajánlotta fel, és elzárkózott attól, hogy a továbbiakban népszerűsítse a filmet. Ennek ellenére a film nemzetközileg vezette a nézettségi listákat.
Gyorsan lerázta magáról a botrányt a Netflixes V. Henrikkel, ahol együtt játszhatott Ben Mendelhsonnal, Joel Edgertonnal és Robert Pattinsonnal. Utána egy újabb irodalmi adaptációval jelentkezett a Kisasszonyok legújabb mozis verziója pedig kritikai és közönségsiker lett. Az óriási sztárparádéban se tűnt el, pedig olyan partnerei voltak, mint az akkor még csak háromszor (azóta négy) Oscarra jelölt Saoirse Ronan, Emma Wattson, Florence Pugh vagy éppen Laura Dern. A rendező Greta Gerwiggel és Ronannel nem ez volt az első közös munkájuk, a Lady Bird után állt össze újra ez a trió. A rendezőnővel való munkáról így nyilatkozott:
Gretaval bármin szívesen dolgoznék. Teljesen meg vagyok illetődve tőle. Szeretek olyan filmkészítőkkel dolgozni, akik tízszer okosabbak nálam. Valamint azért is, mert ilyenkor Saoirse Ronan vonzalmának középpontjában lehetek
Az ír színésznővel amúgy nagyon szoros baráti kapcsolatot ápolnak, bár a filmjeikben általában összetörik a másik szívét.
Fiatal kora ellenére már volt vendég műsorvezetője a Saturday Night Live-nak, jelölték Oscarra, Golden Globera. De a múltjánál már csak a jövője érdekesebb. A Budapesten forgott Dűnében a főszereplőt Paul Atreidest alakítja, amit már bemutattak volna, ha nincs a koronavírus. Ez az első látványfilmje (amiben főszereplő) és talán az első franchise-szerepe is. Hogy mit alkot a sci-fi irodalom egyik legnépszerűbb hősének bőrében az még a jövő zenéje, de ismerve az eddigi munkáit, rajta nem fog múlni a film sikere. Mostanra eljutott oda, hogy a sztárokkal teletűzdelt Dűne filmben is egyértelműen húzónév. A legújabb Wes Anderson moziban a The French Dispatchben újra együtt játszhat Saoirse Ronannel, James Mangold, majd Bob Dlyan szerepében rendezi a Going Electricben, a Adam McKay Don’t Look Up filmjében pedig Meryl Streepel, Jennifer Lawrencel, Chris Evans-szel és Leonardo DiCaprioval fog együtt szerepelni. Valamint előbb vagy utóbb elkészül a Szólíts a neveden sokat ígért folytatása is. Ahogy láthatjuk folyamatosan jönnek az újabb és újabb A-kategóriás projektek, ahol egyre inkább ő az, akivel el akarják adni a filmet.
Miért ennyire sikeres Timothée Chalamet? Természetesen tehetséges és jóképű, ami egy hollywoodi sztárnál már alapkövetelmény, de emellett tisztán látni, mennyit dolgozik. Minden alakításban van egy egyfajta érzékenység, finomság és óriási karizma. Már világsztár, mégis a kisugárzásában inkább a helyes, illedelmes, fiatal szomszéd srác. A határ számára a csillagos ég, innen a színészek Olümposza a realitás, kívánjuk hogy így legyen. Egy szó, mint száz, Isten éltesse sokáig!
Szólj hozzá!