A Mennydörgők végre elhozták a mozikba a Marvel egyik legkomplexebb és legerősebb karakterét: Őrszemet – igaz, eredettörténetét néhány ponton átírva. A filmben Lewis Pullman alakítja Bobot, a „Arany Őr” néven ismert, megállíthatatlan szuperhőst, aki egy sötét, pusztító alteregót is hordoz magában – a Voidot. Bár Bob alapkarakterét hűen adaptálták, néhány változtatás gyökeresen új irányba vitte el Őrszem lényegét.
Röviden:
- A Mennydörgők* elhozta a Marvel egyik legerősebb karakterét: Őrszemet.
- Őrszem eredete a képregényekben és a filmvásznon.
- Őrszem kulcsszereplőt játszik a Bosszúállók: Ítéletnap eseményeiben.
Az MCU-ban a Mennydörgők* elején megismert antihősökből verbuvált csapat hamar találkozik Bobbal, aki elsőre teljesen ártalmatlannak tűnik. Suta, esetlen viselkedése összehozza a csapatot, segít a szökésben Valentina Allegra de Fontaine zárkájából, és akaratlanul is arra kényszeríti őket, hogy szembenézzenek a saját fájdalmukkal. Amikor később Bobból előtör a Void, ez a krízis még inkább összekovácsolja a társaságot – magát Bobot is beleértve. Ebben a változatban tehát Őrszem eredete szorosan összefonódik a Mennydörgők megalakulásával, ami erősen eltér a képregényes változattól.
Képregényes Őrszem az elfeledett szuperhős, aki önmagát pusztítja
Őrszem elsőként a The Sentry #1 (2000) számban tűnt fel, ahol egy korábban „elfeledett” hősként mutatták be. Paul Jenkins és Jae Lee karaktere, Robert Reynolds egy átlagos férfinak tűnik, aki egy nap a garázsában rábukkan egy titkos szérumra – az Arany Őrszem Szérumra. Miután beveszi, isteni erőre tesz szert: „egymillió robbanó nap” ereje lakozik benne.
Ám minden megmentett életért a Void, Őrszem sötét oldala elvett egy másikat. A Void Bob mentális betegségének és elfojtott démonainak megtestesülése, aki káoszt és pusztítást hagy maga után. Hogy megvédjék a világot, Doctor Strange és Reed Richards közösen törlik Bob emlékeit – így maga Őrszem is „kitörlődik” a világból.

Később a történetek mélyebbre ástak: kiderül, hogy Bob egy mentálisan sérült tinédzser volt, akit elutasítottak egy katonai kísérletből, az ún. Őrszem Projektből – a Szuperkatona-szérum újragondolt változatából. Ő azonban saját szakállára megszerzi és beveszi a szert, így válik félistenné. A történetek Őrszem pszichéjére is fókuszálnak, aki skizofréniával és disszociatív személyiségzavarral küzd, és folyamatosan egyensúlyoz megváltó és pusztító oldalai között.
Az MCU-féle Őrszem: egy megtört ember története
A Mennydörgők* ezzel szemben egy földhözragadtabb, sokkal emberibb eredettörténetet választott. Itt Bob Reynolds nem egy elfeledett legenda, hanem egy abúzuson átesett férfi, akit gyerekkorában apja fizikailag és érzelmileg bántalmazott. Felnőttként Bob drogokhoz nyúl, meth-függőségbe süllyed, és teljesen elszigetelődik.
Ebben a mélypontban kerül Ázsiába, ahol önként jelentkezik egy árnyékos cég, az OXE egyik illegális kísérletére – ez az MCU saját Őrszem Projekt változata. A programot Valentina felügyeli, és Bob is csak azért nem kerül megsemmisítésre a Mennydörgők tagjaival együtt, mert váratlanul megmutatkoznak szuperereje jelei.
Ahogy Mel fogalmaz a filmben: ha Steve Rogersre öntjük a szérumot, az felerősíti nemességét; ha Bobra, akkor a traumáit és sötétségét. Amikor Őrszem isteni tévképzetei kiéleződnek, sőt fenyegetni kezdi Valentinát, a benne elhelyezett „killswitch” aktiválódik – ezzel szabadjára engedve a Voidot. A Void ezúttal nemcsak egy személyiségzavar szimbóluma, hanem a gyász és depresszió allegóriája is. A belső üresség, amit a karakter hordoz, itt egyetemesebb, érzelmileg is átélhetőbb jelentést kap.

Itt van a legfontosabb különbség a képregényes és az MCU-féle változat között. A képregényekben Őrszem saját döntései, hibái és mentális állapota miatt válik azzá, aki. Az MCU-ban Bob áldozat: gyerekkorától kezdve mások formálták, bántalmazták, kihasználták. A képregényes változat önmagát pusztítja, az MCU-s változatot a világ teszi tönkre. Ez a változtatás nem véletlen, hanem pontosan illeszkedik a mozifilm tematikájához.
Az MCU-féle Őrszem múltja – bántalmazás, függőség, kísérletezés – nem csak saját traumája, hanem a csapat többi tagjáé is. Yelena gyászolja Natasha halálát, Bucky évtizedekig volt bábként használva, Szellemet fegyverként programozták. Bob mindenki tükröződése: nemcsak egy isteni erővel bíró férfi, hanem a kormányzati manipulációk és belső szenvedés megtestesítője.
A végkifejlet, ahol a csapat szeretettel fordul felé, és így segítenek neki legyőzni a Voidot, egy valódi, emberi pillanat. Itt nem egy nagy csatával nyernek, hanem azzal, hogy megadják Bobnak azt, amit sosem kapott: megértést és törődést. Ez lehetővé teszi, hogy újra kontrollt szerezzen saját teste felett – és ettől válik igazán érdekes karakterré.

Mi jön Mennydörgők* után?
A stáblista utáni jelenet szerint Bob ereje továbbra is megvan, de úgy dönt, nem használja. Míg a többiek aktívan tervezgetnek, ő inkább háttérbe húzódik, és egyszerűen csak él. A Bosszúállók: Ítéletnap eseményeire viszont már az egész csapat, Bobbal együtt visszatér – így ez a helyzet még változhat.
A képregényes Őrszem inkább mitikus, önpusztító, grandiózus. Az MCU-s verzió sokkal emberibb, földhözragadtabb és fájdalmasan őszinte. Míg az egyik verzió az „erő és árnyék” archetípusát boncolgatja, a másik a trauma, a túlélés és a gyógyulás kérdését állítja középpontba.
És hogy melyik működik jobban? Attól függ, mit keresünk. De az biztos, hogy az MCU új szuperhőse sokkal jobban illeszkedik a Mennydörgők* által felépített világba – és az eddigi egyik legmegrázóbb, legemberibb karakterré vált az egész Marvel Moziverzumban.
Szólj hozzá!