Főoldal Játékok Letaszították az angolt: már a kínai a legnépszerűbb nyelv a Steamen köszönhetően a Black Myth: Wukong népszerűségének
Játékok

Letaszították az angolt: már a kínai a legnépszerűbb nyelv a Steamen köszönhetően a Black Myth: Wukong népszerűségének

A Black Myth: Wukong és a kínai játékfejlesztés robbanásszerű növekedése új korszakot indított el a PC-s játékpiacon.

88
Black Myth: Wukong
Forrás: Game Science

A Steam, mint globális játékplatform, jelentős változáson ment keresztül: az angolt megelőzve a mandarin – pontosabban az egyszerűsített kínai – lett a leggyakrabban használt nyelv a felhasználók körében a Valve rendszerének statisztikája alapján.

Röviden:

- A Steam felhasználóinak több mint 66%-a nem angolt használ elsődleges nyelvként.
- A legnépszerűbb nyelv az egyszerűsített kínai (mandarin) lett: 33,7%-os aránnyal, míg az angol 33,5%-on áll.
- A fordulat hátterében a kínai játékipar fejlődése és a Black Myth: Wukong sikere áll.

A kínai játékpiac új korszaka

A GDC 2025 konferencián közzétett Steam-statisztikák szerint a világ játékosainak nyelvi preferenciái jelentősen átrendeződtek. A mandarin nyelv térhódítása nemcsak azt mutatja, hogy Kína egyre nagyobb szereplő a globális játékiparban, hanem azt is, hogy a PC- és konzoljátékok iránti érdeklődés robbanásszerűen nő az országban.

A Black Myth: Wukong című, kínai fejlesztésű akció-RPG hatalmas várakozással övezett cím, amely megerősítette a hazai fejlesztők és játékosok hitét abban, hogy a csúcskategóriás, látványos PC-s játékoknak is van jövője Kínában. Egy kínai fejlesztő úgy fogalmazott: „Már az elejétől fogva ilyen játékokat szerettünk volna készíteni.”

A siker titka: szabad szellem és brutális erőforrások

A kínai játékfejlesztők mögött óriási emberi és anyagi erőforrás áll. Japán fejlesztők szerint: „Aki részt vett kínai projektekben, az tudja, hogy tízszer annyi pénzt és embert használnak, mint Japánban – az egész lépték összehasonlíthatatlan.”

A kínai fejlesztési kultúra emellett szabadabb szellemű, nyitottabb a „őrült ötletekre”, amelyek Japánban soha nem kapnának zöld utat. Ez a hozzáállás eredményezte olyan világsikerek megszületését, mint a Genshin Impact, a Honkai: Star Rail, vagy a hamarosan érkező Zenless Zone Zero.

Bár a kínai játékosok adják a legnagyobb hányadot, a mandarin világszerte egyre népszerűbb. Tajvanon, Szingapúrban, Malajziában, de még Dél-Koreában és Vietnámban is sokan beszélik. A Steam nyelvi statisztikái tehát nemcsak Kína növekedését mutatják, hanem a teljes ázsiai régió megerősödését a globális gaming kultúrában.

Összességében elmondhatjuk, hogy a mandarin nyelv előretörése a Steamen egyértelmű jelzés: Kína immár nem csak fogyasztója, hanem formálója is a globális játékiparnak. A jövőben egyre több olyan címre számíthatunk, amely kínai fejlesztésű, mégis globális sikerre tör – és ebben a nyelv csak az első lépés.

Black Myth: Wukong
Forrás: Game Science
Szerző
Kévés Bence Mihály

Imádok elveszni a filmek és sorozatok világában, ahol minden jelenet egy új kaland, és minden karakter egy új barát. Nálam mindig forog a “lejátszás” gomb.

Szólj hozzá!

Közelgő események