Úgy tűnik, meglepő fordulatot vesz a mesterséges intelligencia alkalmazása a filmiparban: közel 100 harcművészeti klasszikust, köztük Jackie Chan és Bruce Lee filmjeit is felújítják a segítségével. A Screen Actors Guild és a Writers Guild of America által kezdeményezett, 2023-as hollywoodi sztrájkok egyik fő vitapontja pont erről is szólt, a mesterséges intelligencia helye pedig a filmiparban máig éles vita tárgya. Mivel a stúdiók egyre inkább a gyártási költségek csökkentésére és a bevételek maximalizálására törekednek, a generatív mesterséges intelligencia szerepe egyre inkább górcső alá kerül.
Egy vitatott döntés
Több kínai stúdió is bejelentette a Shangai International Film Festival alkalmából, hogy klasszikusai ráncfelvarrást kapnak – írta meg a THR. A projekt beszédes és igen hosszú nevet kapott: Kung Fu Movie Heritage Project 100 Classics AI Revitalization Project. A csokorba bevont filmek elvileg a hang, a színezés, és a képminőség terén tökéletesednek majd.
„Őszintén meghívjuk a világ legjobb AI-animációs cégeit, hogy közösen indítsuk el ezt a hagyományokat felforgató filmforradalmat” – mondta Tian Ming, a Shanghai Canxing Culture and Media elnöke, egyben bejelentette, hogy a munkálatok beindítására 100 millió jüan (13,9 millió dollár) alapot biztosítanak.
Itt az első, teljesen AI-jal készült kínai játékfilm?
A 100 film teljes listáját pontosan nem ismerjük, már biztosan rajta vannak olyan klasszikusok, mint a Tomboló ököl, a Részeges karatemester vagy épp a Kínai történet – lényegében minden fontos mérföldköve e harcművészeti filmeknek. Visszás reakciókat váltott ki továbbá, hogy ezek közül a Szebb holnap rögtön előzetesen éledt újjá, mely azonban nem épp az eredeti felújított verziója volt.
A Chow Yun-fat által játszott antihős ugyanis cyberpunkként jelent meg, s kiderült, hogy céljuk szerint ez lesz a világ első, teljes folyamatában mesterséges intelligenciával készült animációs játékfilmje.
„[Az AI] megmutatta nekünk a hagyományos kultúra és a jövő technológiáinak végtelen lehetőségeit, valamint a hagyományos klasszikus film és televíziózás jövőbeli fejlődési irányát, amely a tudomány és a technológia új generációját használja támaszpontként, hogy a világ jobban megismerhesse a kínai kultúra hagyományos varázsát és életerejét” – nyilatkozta Zhai Xuelian, a China Science Fiction Industry Investment Alliance főtitkára.
Hogy mindez milyen hatással lesz a filmipar egészére, vagy épp mennyire lesz sikeres, azt persze nem tudhatjuk, de mindenképp egy megosztó lépés az AI eddigi történetében.
