A világ második legnépesebb országa, Kína évtizedek óta kulcsfontosságú piaca az amerikai filmeknek. Bár az ország szigorú cenzúrája miatt számos nem kínai produkciónak alkalmazkodnia kellett a helyi előírásokhoz, még így is jelentős bevételeket hozott a tengerentúli stúdióknak. Most azonban úgy tűnik, Kína komoly lépésre készül: a hollywoodi filmek teljes kitiltását fontolgatják.
Röviden:
- Kína az amerikai vámemelésekre válaszul akár meg is tilthatja a hollywoodi filmek forgalmazását.
- Ez komoly csapás lehet a 2025-ben érkező nagy blockbusterekre, köztük az Avatar: Tűz és hamura.
- Közben a kínai filmipar saját rekordokat dönt, élén a Ne Zha 2 című animációs sikerfilmmel.
Súlyos válaszlépés jöhet: Kína hollywoodi filmeket tilthat be
A Bloomberg jelentése szerint Kína fontolgatja a hollywoodi filmek behozatalának csökkentését vagy teljes betiltását, válaszul az Egyesült Államok által kivetett újabb, akár 104%-ra is rúgó vámemelésekre. A hírt két befolyásos kínai blogger, Liu Hong és Ren Yi szellőztette meg, amit azóta a The Hollywood Reporter is megerősített.
Miközben Kína ezzel gazdasági ellenlépést készít elő, saját filmipara soha nem látott sikereket ér el. Az idei év legnagyobb meglepetésfilmje, a Ne Zha 2 című animációs folytatás több mint 2 milliárd dolláros bevételt hozott világszerte, ezzel nemcsak 2025 legnagyobb kasszasikere lett eddig, hanem minden idők legsikeresebb animációs filmje is. Ez megerősíti a kínai kormányt abban, hogy érdemes hazai gyártású filmekbe fektetni.
Ennek ellenére Hollywood számára a kínai piac elvesztése katasztrofális következményekkel járhat. Az Egy Minecraft film például épp a múlt hétvégén vette át az első helyet a kínai bevételi listán az említett animációs rajzfilmtől, ezzel is jelezve, hogy továbbra is óriási érdeklődés van az amerikai produkciók iránt. Noha az elmúlt években több hollywoodi szuperprodukció – mint a Godzilla x Kong: Az új birodalom, a Halálos iramban 10 vagy a Jurassic World: Világuralom – is dominálta a kínai mozipénztárakat, az új intézkedés ennek gátat vethet.
A legnagyobb kérdőjel most az, hogy ha életbe lép a tilalom, az mennyi ideig tart majd. Ha a teljes 2025-ös évre kiterjedne, az súlyosan érintené például James Cameron következő filmjét, az Avatar: Tűz és hamut, amely december 19-én kerül a mozikba. A franchise korábbi két része rekordokat döntött, és nagy eséllyel ez a film is a világelsőségre pályázik – már ha nem zárják ki a második legnagyobb piacról.
Amennyiben Kína valóban lezárja a kapuit Hollywood előtt, az nemcsak pénzügyi, hanem kulturális szempontból is új korszakot nyit a globális filmiparban.

Szólj hozzá!