Főoldal Sorozatok Kielemeztük A Hatalom Gyűrűinek legújabb előzetesét
Sorozatok

Kielemeztük A Hatalom Gyűrűinek legújabb előzetesét

Minden, amit megfejtettünk A Hatalom Gyűrűi legújabb előzeteséből!

609
A Gyűrűk Ura: A Hatalom Gyűrűi
Forrás: Amazon MGM Studios

A Prime Video visszahozta J.R.R. Tolkien Középföldéjét a streaming világába a 2022-ben bemutatott A Gyűrűk Ura: A Hatalom Gyűrűi című sorozatával, de a rajongókat igencsak megváratják a folytatással. Az első évad befejezése ráadásul megannyi kérdést nyitva hagyott, legyen szó a titokzatos mágusról vagy Szauron mestertervéről. A májusi első előzetes után most sokkal átfogóbb képsorokat kaptunk, s végre igazán középpontba kerülnek a címszereplők a megbabonázó gyűrűk személyében. Elemzésünkben megpróbáltuk összeszedni a látottakat, s kicsit kielemezni őket.

Az elemzést Kádas István vendégszerzőnknek köszönhetjük, akinek remek elemzéseit Star Wars-témában a Rebo.hu oldalon csekkolhatjátok!

A három tündegyűrű sorsa

A trailerben a hangsúly legelőszőr a Háromra terelődik, vagyis a három tündéknek készített gyűrűre. Elrond ezek használatát ellenzi, míg Galadriel pártolja. A Három jelentős hatalommal rendelkezik, segítenek megőrizni dolgokat a változástól, a világ fáradságától. Bár Szauron maga nem vett részt a tündegyűrűk készítésében, az Egy Gyűrűnek ezek felett is van, lesz hatalma. Szabadon addig használhatók, amíg nincs kész az Egy, vagy miután elveszett, s nem került vissza Szauronhoz. Az előzetesben láthattuk a három tündegyűrű eredeti hordozóját, a fehér adamantgyűrű, a Nenya Galadrielhez, a kék zafírgyűrű, a Vilya Gil-Galad nagykirályhoz, míg a vörös rubintgyűrű, a Narya Círdanhoz a hajóácshoz, Szürkerév urához került. (Van olyan tolkieni szöveg is a Befejezettlen regékben, amiben mind a Vilya, mind a Narya Gil-Galad királyhoz kerül először, s csak később kapta meg Círdan.). Gil-Galad később a Vilyát Elrondnak adta át, aki az eregioni csatát követően létrehozta Imladrist, azaz Völgyzugolyt. Na de még ne szaladjunk ennyire előre!

Essen némi szó Círdanról is, akit azok kevésbé ismerhetnek, akik csupán Peter Jackson mozifilmjeit látták, s nem olvasták a regényeket. Círdan az egyik legősibb és legbölcsebb tünde úr volt, aki már az Elsőkorban is Középföldén élt, Falas uraként, amikor a nolda tündék még Szauron mestere, Morgoth ellen harcoltak. Círdan a Másodkorban, A Hatalom Gyűrűi idején is a nyugati kikötők ura volt, ő felügyelte például azoknak a hajóknak is a megépítését, amivel a Morgoth ellen harcoló emberek eljutottak az Ajándék földjére, Númenor szigetére. Círdan később is fontos tünde vezető maradt, s bár ellenezte a Hatalom Gyűrűinek elkészítését, végül mégis a Narya őre lett. Ezt a gyűrűt azonban a Harmadkorban bölcs előrelátással átadta az egyik Nyugatról érkező istarnak, Gandalfnak, hogy segítse a Szauron elleni harcban. Círdan építette azt a hajót is, amivel a Gyűrűháborút követően Gandalf, Galadriel és Elrond elutazott Nyugatra, ahogy sok más tünde is az általa és követői által épített hajókon távozott Középföldéről. Círdan személyében tehát egy régi Tolkien karakter, sőt A Gyűrűk ura egyik karaktere kap végre minőségi időt a képernyőn, méghozzá Ben Daniels alakításában.

Lord of the Rings 071024 9119ee3c5dc845c490d584743231bf61

A Hét és a Kilenc kovácsolása

A Három mellett azonban a többi gyűrű is szerepet fog kapni a sorozatban. Mint azt tudhatjuk, a törpöknek adott Hét és az embereknek juttatott Kilenc is, ezeket mind közösen készítette Szauron, valamint Celebrimbor és kovácsai. Szauron magát új, tündés alakban mutatja meg, a valák küldöttjének kiadva magát, Annatar, azaz az Ajándékok ura néven, ennek az előzetesben is tanúi lehetünk. A trailerből az is kiderül, hogy még ebben az évadban elkészül mind a Hét, mind a Kilenc. Az is valószínű, hogy az Egy Gyűrű születését is látni fogjuk, mert valójában – legalábbis a tolkieni szövegek szerint – ekkor válik nyilvánvalóvá, hogy Annatar az valójában Szauron, ekkor rejtik el a Három tündegyűrűt a fent említett hordozóihoz. Szauron azonban meg akarta szerezni ezeket a gyűrűket is, és megtámadta és elpusztította Eregiont.

Eregion pusztulása és a törp szál

Az eregioni csata, a tündék és Szauron seregeinek harca minden bizonnyal fontos története lesz A Hatalom Gyűrűi második évadának, ebből is láthattunk képkockákat. Az előzetes felvillantja a tünde kovácsok városának bukását, s a Szauron fogságába kerülő Celebrimbor elkeseredett kapkodását is, ahogy próbálja megsemmisíteni a gyűrűket. Gil-Galad Eregion megsegítésére Elrondot küldte egy sereg élén, amely azonban kicsinynek bizonyult Szauron hatalmas hadához képest. Ekkor segítették meg Elrondot Lóriand tündéi és Khazad-dûm törpjei, akik közbelépésének köszönhetően Elrond kis csapata elmenekülhetett. Az előzetesben láthatjuk, hogy Durin herceg valóban arra szólítja fel a törpöket, hogy segítség meg barátját Elrondot, s vegyenek részt a küzdelemben. Az előzetes képkockáin Durin neje, Disa mellett Narvit is megpillanthatjuk fegyverrel a kezében, ezek szerint ő is Durin herceg pártján áll a kérdésben. Ez persze nem is meglepő, Narvi neve ugyanis szintén ismerősen cseng A Gyűrűk ura olvasóinak, az egyik legkiválóbb törp kézműves mester volt a korban, Celebrimbor jó barátja, akivel közösen készítették el Mória filmekben is látott csodás kapuját. Narvi tehát egy újabb régi Tolkien karakter, aki a sorozatban nagyobb játékidőt kap, méghozzá Kevin Eldon megformálásában. Durin kapujának valóban fontos szerepe van az eregioni harcokban is, a csata túlélő tündéinek egy része Mórián keresztül menekültek Lórienbe. A csatát követően bezárták Mória kapuját.

lord of the rings of power season 2 elrond ezgif.com webp to jpg converter

A törp szálban azonban úgy tűnik fontos szerepet kap a Hét Gyűrű, és III. Durin király ellentéte fiával, Durin herceggel. Bár a kettejük közötti konfliktus már az első évadban is kiéleződött, ezt immár a törp gyűrű is tovább feszíti. Mindemellett láthatjuk a balrogot is, meglehetősen felébredve. Ez a balrog valószínűleg megegyezik A Gyűrű szövetségében látott balroggal, akit különben csak Durin végzeteként ismertek. Ez a Durin azonban se nem III. Durin király, se nem fia, a későbbi IV. Durin, hanem késői leszármazottjuk, VI. Durin. Moria ugyanis jócskán túléli a Másodkort, s Szauron legyőzését, a balrog csupán Harmadkorban kelt fel. Úgy tűnik azonban, hogy a készítők ezt az eseményt előbbre hozták a sorozat kedvéért.

Bombadil Toma és Rhún

Nagyon izgalmas a különös istar és a gyaplábú Nori történetszála is, akik úgy tűnik eljutnak az évadban Rhún földjére. A keletlakó emberek közé, akik Szauron hívei lesznek. Ezen útjuk során találkoznak az egyik legfurcsább Tolkien-karakterrel, Bombadil Tomával. Hogy kicsoda Bombadil Toma? Jó kérdés, vannak rejtélyek, amiket még Tolkien se kívánt felfedni. A vidám Bombadil most először debütál a képernyőkön, annak ellenére, hogy már A Gyűrű szövetsége regénynek is fontos szereplője a kék kabátjában, sárga csizmájában jókedvűen dalolva. Bombadil az egyik legősibb lény Középföldén, sindarin tünde neve is azt jelenti, hogy „a legöregebb és apátlan”. Erejét jól jellemzi, hogy ő az egyetlen ismert lény Középföldén akin nem hat az Egy Gyűrű hatalma.
A sorozatban úgy tűnik Bombadil tanácsot ad a mágusnak és segíti, hogy Szauron méltó ellenfelévé váljék. Egyre inkább úgy tűnik, hogy a mágus Gandalf lesz, de az sincs kizárva, hogy Szarumán vagy valamelyik Kék Mágus. Tolkiennél különféle szövegek is olvashatók a Kékek kilétére. A sorozat talán inkább a későbbi írásokból merített, amennyiben tényleg a Kékekről van szó. E szerint, míg Gandalf, Szarumán és Radagast csak a Harmadkorban érkeztek Középföldére, addig a két kék mágus, Morinehtar és Rómestamo már a Másodkorban, éppen azért, hogy megakadályozzák Szauron mesterkedését Keleten és Délen az emberek körében. Rómestamo tünde neve éppen azt jelenti, hogy „kelet-segítő”.

image002.6

Rhún népe más szempontból is érdekes lehet. Kevés gyűrűlidércet ismerünk ugyanis „névszerint”, az Angmari boszorkányúr mellett lényegében Khamûl az egyetlen. Őt másképp „Kelet Árnyékaként” is nevezték, feltételezhető, hogy Rhúnból származik, így akár a mágus és Nori itteni ellensége is lehet.

Mi van a númenoriakkal?

Az előzetesben viszonylag keveset láttunk a númenoriakból. Miriel régenskirálynő alámerül a vízben, míg Pharazôn előbb feltehetően a palantírt használja, majd szembe kerül egy sassal. Ez nem túl biztató jelenet a sasra nézve, ugyanis a hatalmat törvénytelenül megszerző Ar-Pharazôn lesz az a númenori király, aki a valák és Nyugat ellen fordul, s majd Szauron hatására megtámadja a halhatatlan földet, ezzel előidézve Númenor szigetének pusztulását. És hogy ehhez mi köze a sasoknak? A sasok Mänwe madarai és hírnökei, a legfőbb valáé. Az új király azonban elfordul a valáktól és az Egytől, Illúvatartól, s (Szauron hatására) Morgoth-t kezdi majd tisztelni, ezzel is előidézve a bukást. Mindazonáltal egyelőre az évadban kérdés, hogy milyen lesz Miriel és Pharazôn viszonya, hogy fogja megszerezni Pharazôn a trónt jogos örökösétől. Az eredeti történet szerint Pharazôn akarata ellenére veszi nőül Mirielt (aki különben az unokatestvére!), ezzel szerezve meg a hatalmat, majd elbitorolja trónját.
A númenoriak között természetesen Elendilnek és Isildurnak is fontos szerepe lesz, Elendil a Hűségesek vezetője lesz, aki kitart a valák mellett, Isildur és fivére Annárion pedig természetesen támogatja ebben. A sorozat második évadában azonban még más kaland vár az Elendil által halottnak hitt Isildurra, úgy tűnik szembetalálkozik a Banyapókkal, majd végül Arondir, valamint egy új szereplő, a Nia Towle által alakított Estrid oldalán köt ki. Isildur és Estrid között úgy tűnik románc is szövődik.

Buckamanók, entek és trollok

Az előzetesben Elrondot nem csupán sereget vezetni láthatjuk, hanem egy kisebb „speciális” csapat élén. Ez a tündecsapat új karakterekből áll, ilyen Rían, a Selina Lo játszotta lindoni íjász, valamint Camnir a Calam Lynch által alakított tünde térképész. Ez a kis csapat kerül szembe a buckamanókkal, A Gyűrű szövetségéből (legalábbis a regényből) ismert lidércszerű lényekkel.
Bár a buckamanóknak ez lesz az első élőszereplős debütálása, a trollok és az entek esetében már visszatérő fajokat üdvözölhetünk. A trollok között az egyik hegyitroll, Damrod nevesítve is van. Váratlanabb volt azonban az entek felbukkanása az előzetesben. Sőt lehetséges, hogy nem is (csak) enteké, hanem az entasszonyoké.
Mit tudunk az entasszonyokról? Nos, Szilszakáll már nagyon kereste őket, de a Gyűrűháború idejére az entasszonyok már eltűntek. Amíg az entek ugyanis inkább a vadon zabolázatlan erdeit kedvelték, addig az entasszonyok a művelt ligetek és kertek iránt vonzódtak. Az entasszonyok virágzó és művelt kertjei azonban később Szauron áldozatává váltak, aki felperzselte földjeiket az Utolsó Szövetséggel vívott harcok során. Ez azonban majd csak a Másodkor végén történik meg, Elendil és Gil-Galad összefogásakor, Númenor pusztulását követően. Addig azonban, még bőven felbukkanhatnak a sorozatban az entasszonyok is.

Screenshot 2024 07 26 at 2.34.43 PM

Szauron vaskoronája

Az előzetesben szintén láthatunk egy különleges koronát, melyet úgy tűnik Adar, az orkok atyja helyez Szauron fejére. Ám úgy tűnik ezt a koronát megfordítja, hogy beledöfje mestere koponyájába. Az első évadban Adar azt mondta, hogy ő megölte Szauront (vagyis egy korábbi alakját), talán ez valóban így volt, s ezt egy visszaemlékezésben láthatjuk. Amennyiben ez történt, s igazak azok is, amiket Halbrand-Szauron mondott Adarról, úgy izgalmas ellentétnek lehetünk a tanúi a „sötét oldalon” is.

A Hatalom Gyűrűi második évada augusztus 29-én indul a Prime Videón, rögtön három epizóddal.

Szerző
Kajtár Virág

Transformers-szeretete hozta a WS csapatába. 2010 környékén ismerkedett meg az alakváltók világával hála a Prime szériának, a lelkesedése pedig azóta is töretlen, legyen szó mozgóképről vagy figurákról. 2021-ben kezdett újságírással foglalkozni, jelmondata: Soká éljen Starscream!

Szólj hozzá!

Közelgő események

Még több a témában...