Főoldal Kritikák/tesztek Sorozatkritikák Jurassic World: Káoszelmélet 2. évad kritika
Sorozatkritikák

Jurassic World: Káoszelmélet 2. évad kritika

Új vizekre evezett a Nublar Hatos, de hol marad kedvenc raptoridomárunk?!

258
Jurassic World: Chaos theory Káoszelmélet
Forrás: Netflix

Idén májusban visszatért a Jurassic-franchise a kisképernyőkre is a Káoszelmélet képében, mely hat évvel a Krétakori tábor eseményei után mesélte tovább a hat sokat próbált barát történetét. Az első évad közel kiváló értékeléseket kapott, s nem érdemtelenül: eszméletlenül jól állt neki végre a komorabb hangvétel, s ügyesen kezelte a dinók taposta új világrendet, miközben Dariuséknak régi és új traumákkal kellett szembenézniük. Meglepően ráerősített ezekre a széria, kiváló karakterábrázolásokat kaptunk, miközben kibontakozott a legújabb rejtély: valaki holtan akarja tudni a Hatos tagjait. Az illető Brooklynnal látszólag sikerrel is járt, a csapat pedig az évad végén úgy döntött, hogy elég volt a menekülésből, ideje felkutatniuk a Brókert. Az irány azonban kissé félrehúzott az új szezonban, igaz még mindig szívesen eveznénk velük egy csónakban.

Figyelem! A cikkben SPOILER olvasható.

Bár a franchise a World-filmekkel kilépett a nagyvilágba, sokan maradnának inkább a jól bevált gyökereknél a szigetek képében, nem csoda, hogy a jövőre érkező Rebirth visszatér majd ehhez a koncepcióhoz. A Krétakori tábor során két szigetet is megjárhattunk, a Káoszelmélet egyik legnagyobb erőssége viszont a kitágult világ, s míg az előzménysorozat inkább az eredeti filmek előtt tiszteleg, addig az új inkább a World világát szélesíti. Ennek és az első évad végének megfelelően hőseink ismét új terepen kötnek ki, sőt egy egészen új kontinensen menekülhetnek a dinók elől. A cselekmény ugyanis áthelyeződik az afrikai Szenegálba, ami elsőre akár unalmas döntésnek tűnhet, de később egyértelművé válik, miért is kötöttek ki a nagy ötös hazájában.

Már az első évadban is elég sokat foglalkoztak szerencsére a megváltozott világrenddel, a dinók hatásaival az emberek életére, hétköznapjaira egy-egy apró utalással, azonban az új részek behozzák ennek másik velejáróját is, vagyis, hogy más állatok mit kezdenek a kialakult helyzettel. Erre pedig a legjobb hely Afrika, ahol a világ talán legismertebb és legnagyobb állatai ma is nap mint nap összetűzésbe kerülnek az emberrel. Oroszlánnal ugyan már szembeállították Rexyt a Bukott birodalom omniózus záró képsorain, ám itt konkrétan is ütköznek fajok, például ki gondolná, hogy egy Suchomimus ellenfelére akadhat egy vizilóban. Hol a múlt, hol a jelen marad alul, de az látszik, hogy az állatok jóval gyorsabban szembenéznek az új felállással, s szépen lassan kialakulhat egy újfajta együttélés.

Afrika másik vonzata pedig nem más mint Zayna és dinója Geba, akik egyfajta Bütyök-Brooklynn pótlékként szolgálnak. Előbbi ugyebár maradt Amerikában, ezúttal egyáltalán nem is bukkan fel egyetlen részben sem, cserébe a tojása és Geba elrablása annál fontosabb a Bróker szempontjából. S Gebával végre egy olyan dinó került középpontba akire régóta vágytak a rajongók, ráadásul Dariusnak is különösen sokat jelent, hiszen elhunyt édesapja kedvence volt a Gallimimus. Bütyök ugyan hiányzik, de Geba a rövidebb ismertség ellenére is karakteresre sikerült, könnyen belopja magát az ember szívébe, elődjéhez hasonlóan kedves pillanatokat hoz a sorozatba, akárcsak gazdája. Zayna karaktere nagyjából abban a korban van, mint anno a táborcsalád, dinómániás mint Darius, s gondoskodó akárcsak Sammy, nem is csoda, hogy a legtöbb játékidőt velük tölti. Ő és családja életfelfogása az élő példa arra, hogy hogyan is lehet megférni a dinoszauruszokkal, mely téma továbbra is a folytatás egyik legnagyobb erőssége. 

A másik a hangulat, melyet ügyesen megalapoztak eddig, s most talán még sikerült is rátenni egy dinóval. Sőt többel. Újoncként a Majungasaurus érkezik, míg a régiek közül újfent egy Suchomimus, egy Baryonyx és természetesen egy raptor, konkrétan Vörös üldözi a fiatalokat. Az első etapban másik három testvére Amerika szerte a frászt hozta ránk, Vörös viszont egyedül tevékenykedik, s hozzá kötődik a második szezon valószínűleg legemlékezetesebb jelenete, mikor is egy emberi gesztust, konkrétabban csettintések hangját képes imitálni saját hangjával, ezzel a teremtője ellen fordítva Baryonyxünket. A hangulatváltást érezhetően nagyon élvezik egyébként a készítők, továbbra is kreatívan kihasználják a sötétebb elemeket, legyenek azok árnyékok, fények, viharok, a vízfelszín vagy épp csak hangok.

Bár a dinókra ezúttal is nagyon ügyeltek, a történet és fő karaktereink mintha kissé megrekedtek volna. Az első szezon se kapkodott éppen, de ott olyan karakterdinamikákat kaptunk amik ezért kárpótoltak (bár igazából nem volt miért). Egyrészt realisztikusak voltak, másrészt be kellett mutatniuk, hogy mi is lett a gyerekekkel, akik mióta elhagytuk őket felnőttek és külön utakra léptek. Most ugyan újfent együtt vannak, de úgy tűnik ezzel nem tudtak mit kezdeni az idő nagy részében, így inkább folyton menekülni kényszerülnek, s mikor meg is állnak végre beszélgetni, nem érezni úgy érzéseik súlyát mint eddig. Kár, pedig az évad fő konfliktusa, vagyis, hogy Brooklynn él csupán titkolózott előttük is, nem intézhető el két mondattal. Kenji az aki talán az újonnan érkező Zayna mellett a legtöbb teret kapta, de még az ő belső traumái sem csak ennyit érdemelnének. Brooklynn szálából is jóval többet lehetett volna kihozni, az ő visszaemlékezésein ráadásul átsiklunk, így például a Dariusszal való kapcsolata megint nem kerül kifejtésre. Megszállottsága viszont új szintre lépett, sőt igen nehéz már együttérezni vele, hisz bármennyire is barátai érdekében vált köddé, egyértelmű, hogy ez valójában egy sokadik szempont volt és sokkal jobban érdekelte saját nyomozása. Ráadásul elsősorban miatta kerültek veszélybe is, felszívódása végképp csak ártott hiába igyekezett most védeni őket, így elég sok potenciált tartogat döntései függvényében a jövő. A Bróker szála sem mozdul túlzottan előre, de legalább bebizonyosodnak a teóriák, újabb borzalmas kísérleteket kapunk, s egy kicsit közelebb jutunk a Világuralom felállásához.

Az évad tehát leginkább egy átkötésnek fogható fel, talán a Krétakori tábor negyedik évadára emlékeztet, csak mégis sokkal jobb kivitelben. Valószínűleg ezen konfliktusok és a fő szál göngyölítése az elkövetkezendőkre marad, egyben nézve pedig lehet, sokkal jobban fog kijönni a tempó, így viszont kissé kevésnek érződik a vég a cliffhangerrel. Míg a Krétakori tábornak évadonként, sőt sokszor részenként is saját íve volt, itt egy teljesen más szerkezettel van dolgunk, amit kérdéses, végül hogyan fognak kihasználni.

A Káoszelmélet második évada ezúttal dinókban erős, de mivel főhőseinket eddig remekül megalapozták ez megbocsátható neki, különösen, ha idővel minden kifizetődik. Akik az első etapban kevesellték a futást és sikítást ezúttal örülhetnek, ám kérjük vissza kedvenc sípos raptoridomárunkat!

Szerző
Kajtár Virág

Transformers-szeretete hozta a WS csapatába. 2010 környékén ismerkedett meg az alakváltók világával hála a Prime szériának, a lelkesedése pedig azóta is töretlen, legyen szó mozgóképről vagy figurákról. 2021-ben kezdett újságírással foglalkozni, jelmondata: Soká éljen Starscream!

Szólj hozzá!

Közelgő események

Még több a témában...

Chaos Theory
Sorozatok

Ősszel érkezik a Jurassic World: Káoszelmélet második évada

Hamar visszatérhetünk a dinoszauruszok uralta világba!

Jurassic-World-Chaos-Theory
Sorozatkritikák

Jurassic World: Káoszelmélet kritika

A Káoszelmélet végre közelebb hozza amit a Világuralom ígért, szinte tökéletesen tálalva.