James Cameron kemény kritikát mondott Christopher Nolan Oppenheimeréről – szerinte túl finom volt a témához képest

A rendező nem kertelt: szerinte Nolan filmje kihagyott egy fontos morális szálat, és ő szembemenne ezzel.

Kévés Bence Mihály
Olvasási idő: 3 perc
Forrás: Universal Pictures

James Cameront kevesen vádolhatják azzal, hogy elvesztette volna a kapcsolatot a való világgal. Hiába épít már évtizedek óta Pandora világán, az Avatar-filmek mögött is ott húzódik az erős környezettudatosság és a társadalmi kritika. Leginkább azonban egyetlen dolog foglalkoztatja igazán – a nukleáris háború réme, amely filmjeinek (Terminátor, A mélység titka, Titanic, Avatar) központi kérdése, és amelyhez szerinte a mozikban is bátrabban kellene nyúlni.

Nem fogta vissza magát: “Morális kibúvó volt, amit Nolan csinált”

Most, hogy Christopher Nolan Oppenheimer című filmje letarolta az Oscar-gálát, sokan azt gondolhatnák, Cameron nem is akarna versenyre kelni ezzel a témával. A rendező viszont máris bejelentette, elkészíti a Ghosts of Hiroshima című könyv adaptációját, mert szerinte Nolan filmje nem merte igazán kimondani az igazságot a hiroshimai atomtámadás következményeiről. Cameron a Deadline-nak adott interjúban fejtette ki, miért érezte kevésnek Nolan Oscar-díjas filmjéről.

Szeretem a filmkészítést, de morális kibúvónak éreztem. Nem arról van szó, hogy Oppenheimer ne tudta volna, mik a következmények. Van egy rövid jelenet a filmben, ahol elszenesedett testeket látni a közönség soraiban, aztán megy is tovább a történet, mutatja, mennyire megrendítette Oppenheimert. De szerintem a film itt megkerülte a lényeget.

James Cameron

Cameron szerint Nolan vagy a stúdió inkább nem akarta megérinteni ezt a „harmadik sínt”, vagyis a legsúlyosabb, legérzékenyebb morális kérdést. Ő viszont éppen erre akar rámenni: „Én buta módon egyenesen szembe akarok nézni ezzel.”

A hiroshimai túlélők pokla – Cameron nem kertelne

A Ghosts of Hiroshima (augusztus 15-én jelenik meg) részletesen bemutatja, milyen is volt a nullpont közelében átélni a bombázást: szerettek, akik egy pillanat alatt eltűntek, forró csontvázak, sugárbetegség, gyors halál. Cameron nem akar finomkodni: „Olyan filmet akarok, ami megrázza az embereket, és ráébreszti őket, mit jelent valójában a nukleáris háború.”

Az új film egyelőre még a tervezés fázisában van, a forgatókönyv sincs kész – de Cameron már most 15 éve dolgozik rajta fejben. Szerinte most különösen nagy szükség lenne arra, hogy egy nagyhatású mozi figyelmeztessen: a világ atomfegyverei ma őrültek, ostobák vagy mindkettő kezében vannak.

Cameron kemény kritikája a blockbuster-filmekben is ritka: szerinte a nézőknek szembe kell nézniük a történelem legsötétebb fejezeteivel, és nem elég, ha csak a tudósok lelkifurdalását látjuk. Ő egyenesen a tragédia közepébe vinné a nézőt – hogy ne felejtsük el, mi mindent kockáztat az emberiség.

James Cameron
Forrás: 20th Century Studios

Wide Screen Logo

Cikk megosztás
×