Így változtatta meg a Vasszív-sorozat Riri eredettörténetét – és miért lett ettől nehezebb szeretni

Hiába volt sok hős eredete máshogy tálalva az MCU-ban, Riri Williams sztorijánál most valami hiányzik.

Kévés Bence Mihály
Olvasási idő: 4 perc
Forrás: Marvel Television

Az MCU-ban nem ritka, hogy egy-egy karakter eredettörténete eltér a képregényektől. Elég csak Kamala Khanra gondolni, akinek a sorozatban teljesen mások lettek a képességei, vagy Zémó Báróra, aki szintén új hátteret kapott. Most Riri Williams, azaz Vasszív lett a legújabb áldozat, de az ő történetét mintha csak muszájból írták volna át – és nem azért, mert tényleg szükség volt rá.

A képregényekben a karakter felemelkedése onnan indul, hogy Tony Stark maga ismeri el Riri zsenialitását, később pedig egy Stark-mintájú mesterséges intelligencia segíti őt. Ez a digitális Tonyt kifejezetten abból a célból alkották meg a képregények írói, hogy támogassa a lányt, miután Stark kómába esik a Polgárháború II eseményei után. Ez egy szoros kapcsolatot alakít ki a két karakter között, kicsit olyan, mint Pókember és Vasember viszonya volt az MCU-ban. A sorozatban viszont Tony Stark már évek óta halott, Downey visszahozása pedig túl drága lett volna a sorozatnál, így még a neve is furán hat Riri útkeresésében.

A Vasszív első epizódjában persze elhangzik párszor Tony neve, hiszen Riri az MIT hallgatója, és az a célja, hogy továbbvigye Vasember örökségét. Mégis, valahogy nem ül a dolog: elvileg tiszteli Tonyt, de a sorozatban ez inkább csak üres hivatkozás, mintha nem tudnák eldönteni, mennyire mélyen építsenek erre a kapcsolatra. Vagy folyton rá kellene néznie a példaképe terveire, vagy egyáltalán nem, de ez a félúton lavírozás egyszerűen csak időhúzásnak érződik.

A személyes tragédia mozgatja Ririt – de itt másképp dolgozták fel

Akárcsak sok más hősnél, Riri Williams is egy személyes veszteség hatására indul el a hőssé válás útján. A Disney+ legújabb sorozatában, akárcsak a képregényben, Riri legjobb barátját, Natalie-t és nevelőapját, Gary-t egy utcai lövöldözésben elveszti. A tragédia után viszont a sorozat gyorsabban rákapcsol, és Natalie-t digitális segítőként már az első részben visszahozza, míg a képregényekben ez jóval később történt meg.

A képregényekben Riri 2016-ban bukkant fel először, de önálló sztorit csak 2018-ban kapott. Addig bőven volt ideje Tony AI-jával építeni a kapcsolatot, amit az MCU-ban egyszerűen ki kellett hagyni. Épp ezért jött jókor, hogy a Natalie mintájára programozott MI már a pilotban megjelenik, így a sorozat legalább saját lábára tud állni, és Riri saját sztorija kibontakozhat.

A sorozatban tehát hiányzik a valódi kapcsolat Tony Starkkal, helyette egy digitális N.A.T.A.L.I.E. próbálja betölteni ezt az űrt – talán nem is sikertelenül. A két karakter remek a kémia, az első három részben rengeteg vicces pillanatot köszönhetünk a főszereplő és robotja szócsatájának, de persze jó lett volna legalább egy rövid interakció Vasszív és az ő példaképe között, de a Marvel Moziverzum a jelenlegi körülményekre való tekintettel nem lehet mindent megoldani.

Mi vár még Riri Williamsre?

Nem tudni, hogy a Vasszív karaktere hol bukkan fel legközelebb, és az is kérdés, hogy a Bosszúállók: Ítéletnap előtt vagy után járunk-e majd időben. A sorozat már kóstolgatta Tony Stark örökségét, de igazán izgalmas lehet, ha egyszer szembe találja magát valakivel, aki kísértetiesen emlékeztet Vasemberre – csak épp zöld köpenyben és fura akcentussal. Az biztos, hogy bőven van még lehetőség Riri karakterében, amit a saját sorozat nem tudott igazán kiaknázni. Az igazi áttörés talán még csak ezután jön el.

Vasszív
Forrás: Marvel Television

Wide Screen Logo

Cikk megosztás
×