Nem csitulnak a kedélyek a Nintendo Switch 2 drágább árazása miatt. Az új konzol és a hozzá érkező játékok is magasabb áron mennek, mint az előző Switch konzol esetében, amely nagy felháborodást okozott a játékosok körében. A Nintendo igyekezett magyarázatot adni az áremelésre, több kevesebb sikerrel.
Röviden:
- Emelt áron érkezik a Nintendo Switch 2 konzol és a játékok is hozzá.
- A vásárlók élesen kritizálják a Nintendót emiatt.
- A Nintendo reagált az áremelésre.
Drágák az új technológiák a Nintendo Switch 2-ben és a vámok sem tesznek jót?
A Polygon portálján jelent meg egy interjú április 7-én, amelyben Bill Trinent, a Nintendo játékos és termék élményért felelős alelnökét kérdezték. Fontos kiemelni, hogy az interjút még április 3-án készítették, azelőtt, hogy a Nintendo elhalasztotta a Switch 2 előrendelését az Egyesült Államokban a Donald Trump elnök által kivetett új vámok hatására.
Trinen először a Switch 2 konzol áráról beszélt. Az új konzol 450 dollárba (Magyarországon 209 ezer Ft-ba) fog kerülni megjelenéskor, szemben az első Switch 150 dolláros árcédulájával. Szerinte a mostani gazdasági recesszió és az infláció miatt kénytelenek magasabb áron adni az új konzolt.
„Nos, azt mondanám, hogy van néhány dolog” – mondta Trinen. „Az első, hogy sajnos olyan korszakban élünk, amikor az infláció szerintem mindent befolyásol. Mindent befolyásol, a mindennapi áraktól kezdve a technológián át az ilyen jellegű dolgokig. Azt hiszem, most már az intelligens eszközöket is látjuk… Bárcsak ne lennének közel sem olyan drágák, mint amilyenek. Minden bizonnyal sokkal drágábbak, mint amikor eredetileg megjelentek a 2000-es évek közepén. Tehát ahogy egyre több technológiát adunk hozzá egy rendszerhez, különösen a mai korban, ez további költségeket okoz.”
Trinen kiemelte, hogy a Switch 2 rengeteg technológiai újítással jön, kezdve az új és letisztult dizájnnal, a fejlettebb Joy-Contól, az erősebb hardverig, amelyek emelik az értékét. Ez azonban nem magyarázza meg azt, hogy miért vannak akkora eltérések az egyes országok és régiók árazásában. Japánban mindössze 343 dollárba kerül majd a Switch 2 például, míg az országon kívül többnyire mindenhol 100 dollárral többe.
Trinen szerint a Nintendo a többi vállalathoz hasonlóan vizsgálja az egyes régiók eltérő piaci körülményeit és a helyi lehetőségek (ÁFA, adók, vámok, stb) szerint képezni az árat az adott országban. A Nintendo alelnöke viszont nem tért ki a közelmúltban kipattant „vámháborúra”, amelyet Trump elnök intézett, mikor szinte a világ összes országára, területére vámokat vetett ki. Nintendo éppen emiatt vitte át Kínából Vietnámba a gyártást 2019-ben, hiszen már akkor is az első Trump kormány vámokat vetett ki Kínára. Balszerencséjükre az új vámok jelenleg magasabbak Vietnámban (46%), mint Kínában (34%). Nincs kizárva, hogy a Nintendo igyekezett előre rohanni a magasabb árakkal, hogy ne járjanak annyira rosszul a kialakult kereskedelmi „háború” miatt. A bizonytalan helyzetben sajnos ilyen döntések születnek.
És mi a magyarázat a 80 és 90 dolláros játékárakra?
A Switch 2 konzol árán túl igazán nagy felháborodást a drágább játékárak okozták, hiszen a digitális értékesítésnél nem beszélhetünk vámokról. A Nintendo igazából több évtizede megmaradt az 59,99 dolláros árnál, majd ezt emelték 10 dollárral a The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom megjelenésekor, de a 69,99 fölé eddig nem mentek. Most azonban az új Mario Kart World már 79,99 dolláron megy digitálisan, a dobozos, lemezes meg akár 89,99 dollár is lehet. Trinen ezt azzal magyarázta, hogy a Nintendo nagyon sokáig nem emelt árat.
„A videójátékok ára nagyon sokáig nagyon stabil volt” – mondta Trinen. „Van egy hirdetés a telefonomon, amit 1993-ból találtam, amikor a Donkey Kong Country 59 dollárért jelent meg a SNES-re. Ez egy nagyon-nagyon hosszú idő, amikor a játékok ára nagyon stabil volt. És így nyilvánvalóan jó lenne, ha nem egy olyan korszakban élnénk, amikor minden egyre drágább, szóval ez a valóság.”
Való igaz, hogy a teljes játékiparban nagyon sokáig gyakorlatilag befagyasztották a játékárakat, a kieső bevételeket meg DLC-k, mikrotranzakciók formájában próbálták pótolni. Az áremelés nagyjából 5 éve következett be, amikor 60-ról 70 dollárra nőttek az árak. Most pedig küszöbön van már a 80-90 dolláros árazás is, amelyet lehetett sejteni, hogy meglépnek. Igaz legtöbben a Rockstartól remélték a GTA VI kapcsán, de a Nintendo ennek elébe ment.
Bill Trinen szerint az emelt ár mellé sokkal jobb játékokat, élményeket kapunk majd, amely kárpótol minket.
„Mi a következő megközelítést alkalmazzuk: Mi az élmény, és mit fognak élvezni a játékosok ebből a játékból? Milyen hosszú a játék – mekkora az élmény mennyisége? Mennyire mélyreható? És aztán megfelelően árazzuk be az árat, annak alapján, hogy szerintünk mennyit ér ez az élmény” – mondta Trinen.
A kialakult bizonytalan gazdasági környezetben egyelőre nehéz megjósolni, mi várható, az biztos, hogy a játékosoknak hamarosan hozzá kell szokniuk a 80 és 90 dolláros játékárakhoz, mert a kiadók egyre inkább efelé tartanak. Kérdés, hogy a pénzünkért majd milyen minőségű játékokat kapunk?

Szólj hozzá!