Véget értek a játékok, s bár a legtöbben nem így képzelték el a módját, Gi-hun végülis részleges győzelmet aratott – legalábbis így is lehet értelmezni az utolsó képsorokat. Bár fizikai küzdelemben nem is volt részük, mégis győzedelmeskedett Vezérrel szemben, sőt végett vetett a játékoknak – legalábbis hazájában. De tényleg sikerült neki?
Jöhet a következő kör
Hwang Dong-hyuk rendező szerint igen. Bár eredetileg túlélte volna a szigetet, végül kettejük közül csak a Vezér távozott, ám ő is kénytelen volt eltüntetni ténykedése nyomait, így nem tudnak folytatódni a játékok. Dong-hyuk pedig lezártnak tekinti saját történetét.
„A befejezés egyáltalán nem azért ilyen, hogy szándékosan teret hagyjak a további történéseknek. Gi-hun és Vezér, ezeken a karaktereken keresztül a koreai játékok véget értek. És mivel ez a történet úgy indult, hogy a határtalan versennyel és a késő kapitalizmusban kialakult rendszerrel kapcsolatos kérdésekkel akartam foglalkozni, egy olyan megjegyzéssel akartam befejezni, amely kiemeli azt a tényt, hogy ezek a rendszerek, még ha az egyik meg is bukik, állva maradnak, nem könnyű az egész rendszert lebontani – mindig ismétlődik. Ezért akartam egy amerikai toborzóval befejezni. És ezt a jelenetet azért írtam, mert egy hatásos befejezést akartam a sorozatnak, nem azért, hogy teret nyissak bármi másnak.”
A Netflix valószínűleg azért más szempontból is elégedetten mérlegelheti-e végszót, beigazolódtak a pletykák, a játékok valószínűleg Amerikába költöznek. Viszont a neten keringő Squid Game Cinematic Universe-képek HAMISAK, egyelőre hivatalos bejelentés sem történt. 2024 októberében a Deadline arról számolt be, hogy David Fincher angol nyelvű spin-offon dolgozik a sorozathoz, bár ezt szintén ő sem erősítette még meg.
A Vezér nem tudott az amerikai játékokról?
„Nem állt szándékomban minden nézőt kétségbeesésbe kergetni a befejezéssel. De az utolsó jelenet előzménye az volt, hogy maga a Vezér, hallott ugyan a többi nemzetközi játékról és a toborzókról, de nem tudta biztosra. És így tulajdonképpen ő is megdöbbent, amikor saját szemével látta, hogy Amerikában is van ez a toborzó, véletlenül látta meg.”
Az önfeláldozás szimbolikája
„Nem tudom, hogy hívhatom-e eredeti befejezésnek, de az elején volt egy homályos elképzelésem arról, hogyan fejezzem be a történetet. Mindig is megvolt, hogy Gi-hun így vagy úgy, de befejezi a játékot, és élve távozik, hogy meglátogassa a lányát Amerikában. Tehát eredetileg úgy gondoltam, hogy az a személy, aki szemtanúja lesz az amerikai toborzó nőnek, Gi-hun lesz. De ahogy elkezdtem írni a történetet, és ahogy egyre többet és többet gondolkodtam azon, hogy mit akarok átadni ennek a történetnek a befejezésével, és azon is, hogy mi legyen Gi-hun útja, mi legyen a célja, egyre inkább szemtanúja voltam annak, hogy mi történik a világban, és úgy gondoltam, hogy Gi-hun számára sokkal megfelelőbb, ha ezt az erőteljes és hatásos üzenetet küldi a világnak [a halálával], és a történetnek így kell lezárulnia.”
„Úgy tűnik, hogy a világ a legrosszabb felé tart. Nekem úgy tűnik, hogy sokféle módon, sokkal rosszabbá válik. Arra gondoltam: Milyen áldozatokat kell hoznia a jelenlegi generációnak ahhoz, hogy a jövő generációjára egy jobb világot hagyhasson? Gi-hun áldozata ennek a szimbóluma.”
Ezúttal azonban a Vezér és amerikai kollégája tekintete találkozott, ami sokak szerint kevésbé volt meghökkentő ebben a kontextusban. S bár végül nem DiCaprio cameózott, nem akármilyen gárdát ígér Blanchett feltűnése.
