Az Egyesült Államok Védelmi Minisztériuma tiltólistára tette a Tencent nevű kínai videójátékholdingot. A Minisztérium szerint a vállalat a kínai hadseregnek is dolgozik, ezért nem kívánatossá vált az Egyesült Államokban. A Tencent a világ legnagyobb videójátékos konglomerátuma, amely több száz vagy ezer kínai vállalat mellett számos nagy külföldi, nyugati játékkiadó és fejlesztő részvényeit is birtokolja, mint a Ubisoft, a Riot Games, a FromSoftware vagy az Epic Games. A Tencent tagad mindent.
Röviden:
- Amerikai feketelistára került a kínai Tencent.
- A vállalat a világ egyik legnagyobb videójátékos holdingja.
- Számos nagy fejlesztő és kiadó részvényeit birtokolják.
A Bloomberg figyelt fel rá és a The Verge is megerősítette, hogy az Egyesült Államok Védelmi Minisztériuma egy kínai katonai vállalatnak minősítette a Tencentet. A videójátékos holding nagyon jelentős szereplő a globális piacon, így ez egy fontos üzenet a Kínai Népköztársaság felé. A Tencent mellett a legnagyobb lítium-ion akkumulátor gyártó CATL is feketelistára került. A listára való felkerülés alapvetően nem jelent szankciókat vagy tilalmat, de jelentősen megnehezíti a vállalatok számára, hogy az Egyesült Államokban üzletet kössenek.
„Nem vagyunk egy katonai vállalat vagy annak beszállítója” – tagadta a vádakat Danny Marti, a Tencent szóvivője a The Verge lapjának.
A tiltást a Védelmi Minisztérium egy 2020-as törvényre alapozza, amelyet még Donald Trump elnökségének a végén fogadtak el. Ez megakadályozta, hogy az amerikai vállalatok a kínai hadsereggel kapcsolatban álló vállalatokba fektessenek be. Korábban egy dróngyártó cég is így került feketelistára.
Ugyan nem tudni, hogy a Tencent milyen kapcsolatban állhat a kínai hadsereggel és az állammal, de a kommunista Népköztársaság működésétől és sajátos piaci megoldásaitól nem állna távol. A Tencent birtokolja a legnagyobb kínai közösségi médiát, mint a Tencent QQ üzenetküldő és a WeChat közösségi portál. Ugyanakkor rengeteg videójátékos fejlesztőt birtokol vagy komolyabb részesedése van a részvényeikből. Olyan nagy nevek tartoznak az érdekeltségébe, mint a Riot Games (League of Legends), az Epic Games (Fortnite, Unreal Engine), a FromSoftware és a Kadokawa (Elden Ring), a Remedy (Alan Wake), a Bloober Team (Silent Hill 2 Remake) vagy a Ubisoft. Utóbbi esetében különösen sorsdöntő lehet a Tencent helyzete, hiszen a Ubisoft idén akár eladásra is kerülhet, amelynek többségi tulajdonosa a kínai holding. Többen azt vélték, hogy a Tencent vásárolhatja fel őket, de szóba került a szaúdi Savvy Games is. A Ubisoft bár alapvetően francia vállalat, vannak stúdióik az Egyesült Államokban is. A Tencent bevétele 2023-ban 86 milliárd dollár volt.
Szólj hozzá!