Az amerikai OpenAI és a Microsoft egyre jobban gyanakszik a DeepSeekre. A Bloomberg forrásai szerint 2024 végén kiterjedt adatmozgást észleltek egyes OpenAI-fejlesztői fiókokból, amelyeket a ChatGPT-szolgáltató állítólag a kínai vállalathoz köt. A gyanú szerint a DeepSeek a „distillation” nevű eljárással tanította saját mesterséges intelligencia-rendszerét az OpenAI kimeneteit felhasználva, megsértve ezzel a ChatGPT API-jának feltételeit.
Röviden:
- Az OpenAI szerint nagy mennyiségű adatot töltöttek le a szolgáltatásukból.
- A DeepSeek így spórolt meg akár százmillió dolláros tanítási költséget.
- Az OpenAI azt állítja, kínai cégek rendszeresen próbálnak hozzáférni az amerikai AI-technológiákhoz.
A Financial Timesnak adott nyilatkozat alapján az OpenAI úgy véli, a DeepSeeket a ChatGPT és más modellek kimeneti válaszai segítségével tréningezték, mégpedig úgy, hogy a különféle kérdés-válaszokkal egy új, kisebb méretű modellben „okosították fel” saját gépi programjukat. Ezzel a módszerrel lényegesen olcsóbban lehet tanítani a generatív nyelvi modellt. A nagy modellek hatalmas összegeket emésztettek fel, gondoljunk csak az OpenAI GPT-4-es modell fejlesztésére. Ironikus módon maga az OpenAI sem kérte be explicit módon az összes felhasznált internetes adat engedélyét, amiért nem kérték számon őket, most pedig eljátsszák az áldozat szerepét.
David Sacks, Donald Trump egykori mesterséges intelligencia-tanácsadója szerint „valószínűsíthető”, hogy tényleges szellemi tulajdonlopás történt. Az OpenAI hivatalos közleményében megemlíti, hogy a kínai és más külföldi cégek törekednek az amerikai AI-technológiák lemásolására. A vállalat úgy véli, együtt kell működniük az amerikai kormánnyal, hogy megóvják a vezető modelleket és elhárítsák a jövőbeni kísérleteket, amelyek célja a fejlett amerikai fejlesztések eltulajdonítása.
Szólj hozzá!