Főoldal Filmek Adrien Brody magyar hangját mesterséges intelligenciával javították fel A brutalistában
Filmek

Adrien Brody magyar hangját mesterséges intelligenciával javították fel A brutalistában

A brutalista sorra nyeri a díjakat, miközben sokan felháborodtak a mesterséges intelligencia használatán.

174
A brutalista
Forrás: A24

Két hete a Golden Globe-gálán nagyot ment A brutalista, a 2025-ös Oscar egyik nagy esélyese, de a napokban heves vita övezi a neten. Jancsó Dávid, a film vágója, interjút adott a Red Shark Newsnak. Ott elmesélte, hogy Adrien Brody és Felicity Jones magyar nyelvű párbeszédeihez mesterséges intelligenciát használtak. A Respeecher nevű szoftver javította ki a nyelvi pontatlanságokat. Ez a cég korábban A Mandalóri második évadának fináléjában is közreműködött Luke Skywalker fiatal hangjának megalkotásakor.

Röviden:

- Mesterséges intelligenciával finomították Adrien Brody és Felicity Jones magyar nyelvű párbeszédeit a filmben.
- A csekély költségvetés miatt döntöttek a Respeecher nevű szoftver használata mellett, melyet korábban A Mandalórinál is alkalmaztak.
- A film kiugró kritikai sikert aratott, Brody Golden Globe-ot nyert érte, és sokan Oscar-esélyesnek tartják.

„Magyar az anyanyelvem, és tudom, hogy rendkívül nehéz kiejteni” – mesélte Jancsó. Elmondta, hogy Brody és Jones nagyon jól teljesítettek, de néhány hangot nem tudtak tökéletesen megformálni. A párbeszédek túlnyomó része magyar a filmben, ezért pontos kiejtést akartak. Hagyták, hogy a két színész először saját kiejtésük szerint mondják ki a szavakat, az utómunka során pedig a népszerű mesterséges intelligenciával finomítottak rajta, hogy még tökéletesebb legyen. Ezt táplálták be a Respeecher rendszerébe, ami apró hibákat korrigált – főleg néhány magánhangzó kiejtésén javított a szoftver.

A gyártási költségek nem voltak magasak, körülbelül 10 millió dollár állt rendelkezésre. Jancsó szerint ezért döntöttek az MI mellett. Előbb hagyományos utószinkronnal próbálkoztak, majd más színészekkel vették volna fel a dialógusokat, de egyik sem működött. Úgy véli, az iparágban sokan félnek a generatív MI-től, de a stáb itt csak gyorsította és finomította a munkát. Itt jegyeznénk meg, hogy a színészek áldásukat adták a munkára, nem utólag szembesültek a dologgal. Vannak viszont, akik emiatt úgy érzik, nem kéne a filmet díjakra nevezni, mert sokan etikai kérdéseket vetnek fel az adatbázisok használatával kapcsolatban.

Brody egy fiktív zsidó építészt játszik, aki a háború után Amerikában kezd új életet. A szerep közel áll hozzá, mert édesanyja, Sylvia Plachy Budapesten született, és 1958-ban költözött ki a családdal. Erről korábban részletesen írtunk. A kritikusok imádják Brady Corbet alkotását, és Brody Golden Globe-győzelme után sokan Oscar-esélyesként emlegetik. A brutalistát idehaza január 23-án mutatják be. A mi kritikánkban is utaltunk arra, hogy aligha Brody magától sajátította el a hibátlan magyart – a stáb valószínűleg digitálisan rásegített a tökéletes kiejtésre.

Szerző
Kévés Bence Mihály

Imádok elveszni a filmek és sorozatok világában, ahol minden jelenet egy új kaland, és minden karakter egy új barát. Nálam mindig forog a “lejátszás” gomb.

Szólj hozzá!

Közelgő események