A Netflix 2020 tavaszán mutatta be a Tyler Rake: A kimenekítés című filmjét, és nagy sikernek örvendett. A streamingszolgáltató saját bevallása szerint a filmet csaknem 99 millión nézték meg a megjelenéstől számított első négy hétben. Ezzel a streamingóriás egyik legnézettebb műsora volt a megjelenése után, és mivel az első rész befejezése nyitva hagyta a kaput a folytatás előtt, így csak idő kérdése volt, hogy mikor érkezik a Tyler Rake: A kimenekítés 2.
A folytatás azzal kezdődik, hogy választ kaptunk az első rész nagy kérdésére, Tyler Rake (Chris Hemsworth) hogyan maradhatott életben. A film főszereplője felépül a halálközeli élményéből, és megpróbál új és nyugodt életet kezdeni egy kis faházban Ausztriában, a semmi közepén. A nyugdíjas terveknek hamar véget vetnek, amikor egy titokzatos férfi (Idris Elba) kopogtat az ajtaján, aki egy munkát kínál a film névadó főhősének, amit egyenesen Rake volt felesége, Mia (Olga Kurylenko) megbízásából hozott.
Mia húgát, Ketevant (Tinatin Dalakishvili) és két kisgyerekét egy grúziai börtönben tartják fogva. Mia arra kéri Tylert, hogy törjön be és szöktesse meg a nőt és a gyerekeit, akiket a helyi maffiafőnök tart fogva. És ahogy általában lenni szokott az ilyen küldetések során, jobb, ha ezt csendben teszi, különben az egész maffia rájuk vadászik. Persze a dolgok nem a terv szerint alakulnak, és a film kétórás játékideje alatt elszabadul a pokol. A dolgok meglehetősen lassan, szinte már nyugodt tempóban indulnak, hiszen egy félórán keresztül más sem történik a filmben, mint a főhős felépülését látjuk. Az elnyújtott felvezető után végre akciót kapunk a javából, amit mindenki várt ettől az első rész után. Egyik akcióból csapunk át a másikba, a csendet pedig fegyverropogás váltja. A készítők nem vicceltek, amikor arról beszéltek, hogy a tétet emelték a folytatásra, pedig már az első résznél is kapkodtuk a fejünket a vágás nélküli akciójelenetekben, ám a második rész tudott újat mutatni.
Kezdésként rögtön megkaptuk azt a pazar jelenetet, amiről a bemutató előtt már sokat hallottunk. A nyitójelenet egy tizenöt perces, vágás nélküli akciójelenet, amely azzal kezdődik, hogy főhősünk egymaga betör egy börtönbe, hogy kiszabadítsa a foglyul ejtett nőt és gyerekeit, majd azzal végződik, hogy Rake egy vonat tetejéről egy minipuskával lelő egy helikoptert. Alig van időnk levegőt venni, mert egy kis szünet után következik a másik nagy felvonás a bécsi felhőkarcoló tetején. Nézve ezt a jelenetet olyan érzésünk támadt, mintha egy videójátékban találnánk magunkat, amelyben körülöttünk, a felhőkarcoló felett és alatt mindenki egy embert akar elkapni: a főhőst. Helyén kell kezelnünk a dolgot, hogy az egyik streaming szolgáltató filmjéről van szó, és akkor elfogadóbbak leszünk a látvánnyal, bár ez nem lehet mentség a Netflix esetében, mivel sokszor a nagy mozis blockbusterek büdzséivel vetekszenek ezek a filmek.
Joe Russo (a Bosszúállók: Végtelen háború és a Végjáték mögött álló testvérpár) írta a film forgatókönyvét. Mindent feláldoztak az akció érdekében, így érzelmek tekintetében a film meglehetősen sterilt lett, éppen csak annyi emberi érzés szorult a szereplőkbe, hogy elmondhassuk róluk, ők is emberek, de semmi több. Jól van ez, vérbeli akciófilmről beszélünk, nincs helye sírásnak és nyálas jeleneteknek, nem ezért szeretjük ezt a sorozatot.
Ez az akciófilmek zsigeri, hatásvadász brandjének legújabb darabja, amely alapvetően azt mutatja meg, hogy mire képesek az akciósztárok és a rendező/kaszkadőr-koordinátoruk. Kezdve ezekkel a kisebb, többnyire kézzel (vagy fegyverrel) vívott harcoktól, mint például amiket a John Wick és az Atomszőke című filmekben láttunk, egészen az olyan nagy költségvetésű filmekig terjednek, mint a legújabb Mission: Impossible, és a Tyler Rake: A kimenekítés 2. nagyjából ennek a ligának a közepén helyezkedik el.
A rendező Sam Hargrave (aki történetesen az utolsó két Bosszúállók-film kaszkadőrkoordinátora volt) teljes egészében úgy építette fel a filmet, hogy a figyelem az akciójelenetekre fókuszoljon. Mindegyik jelenetet nagy figyelmet kapott, és ettől nem érezzük úgy, hogy már láttuk korábban ezeket képsorokat. A maximumot hozza ki a filmből, a legegyszerűbbnek tűni párbajt is megspékeli valami extrával, amitől leesik a nézők álla majd.
VERDIKT
Az első rész után nem gondoltuk volna, hogy életképes lehet a folytatás, mit lehet még kihozni ebből a szériából, de alaposan rácáfoltak erre a készítők. Mind történetben, mind látványban szintet tudott ugrani Tyler Rake következő küldetése, és ez még csak a kezdet, ennél sokkal nagyobb valami lehet. Úgy tudnánk legjobban leírni, ha a Tyler Rake: A kimenekítés egy átlagos film volt jó akcióval, akkor a második rész egy jó film elképesztő akcióval.
Szólj hozzá!